.
.
.

جو بایدن: توافق امارات و اسرائیل به کاهش تنش‌ها در منطقه منجر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن معاون رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و کاندیدای دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که در ماه نوامبر برگزار می‌شود، روز پنج‌شنبه 13 آگوست 2020 توافق امارات متحده عربی و اسرائیل را توافقی تاریخی خواند که به کاهش تنش‌ها در منطقه منجر می‌شود.

بایدن گفت که اسرائیل جزء جدایی‌ناپذیر خاورمیانه است و «وجود دارد تا بماند.»

او به اشاره به تلاش‌هایی که پیش از این برای بسط همکاری‌های منطقه‌ای صورت گرفته، خواستار افزایش روابط اسرائیل و کشورهای عربی مجاور شد.

بایدن که قرار است در ماه نوامبر با ترامپ برای پست ریاست‎‌جمهوری آمریکا رقابت کند، گفت: «امروز اسرائیل و امارات متحده عربی گامی تاریخی برای پل زدن به چندپارگی عمیق خاورمیانه زندند. به رسمیت شناخته شدن علنی اسرائیل از سوی امارات گامی شایسته استقبال، شجاع و به شدت مورد نیاز است و کمک می‌کند اسرائیل بخش جدایی‌ناپذیر خاورمیانه باقی بماند.»

اسرائیل بر اساس طرح صلح ترامپ، برنامه ضمیمه‌سازی اراضی فلسطینیان را متوقف خواهد کرد و تلاش‌های خود را در راستای تحکیم روابط با دیگر کشورهای عربی و اسلامی تمرکز خواهد بخشید.

جو بایدن در این باره گفت: «ضمیمه‌سازی اراضی فلسطینی، ضربه کشنده‌ای به روند صلح است و من با آن مخالفم و به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا هم با آن مخالفت خواهم کرد. ضمیمه‌سازی هر گونه شانسی برای راه‌حل دو دولت را از بین می‌برد.»

معاون رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در بیانیه‌ خود هیچ اشاره‌ای به تلاش‌های دولت دونالد ترامپ نکرد و این توافق را نتیجه دولت‌های پیاپی آمریکا از جمله دولتی که خود او معاون اولش بوده دانست.