.
.
.

ترامپ: اسرائیل با توقف الحاق اراضی فلسطینی در کرانه باختری موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 13 آگوست 2020 در یک نشست خبری در کاخ سفید اعلام کرد که اسرائیل با توقف الحاق اراضی فلسطینی در کرانه باختری موافقت کرد. این موضوع بخشی از توافق امارات متحده عربی و اسرائیل بود.

براساس بیانیه‌ای که خبرگزاری وام، خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی روز پنج‌شنبه منتشر کرد دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی عهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، امروز پنج‌شنبه در تماسی تلفنی در مورد آغاز روابط کامل دوجانبه میان اسرائیل و امارات متحده عربی توافق کردند.

در بخشی از این توافق اعلام شده بود که اسرائیل روند الحاق اراضی فلسطینی به مناطق تحت سیطره خود را متوقف کند. رئیس‌جمهوری آمریکا ساعاتی پس از اعلان این توافق، در نشست خبری خود گفت که اسرائیل با این امر موافقت کرد.

جو بایدن که قرار است در ماه نوامبر با ترامپ برای پست ریاست‎‌جمهوری آمریکا رقابت کند هم درباره این توافق گفت: «امروز اسرائیل و امارات متحده عربی گامی تاریخی برای پل زدن به چندپارگی عمیق خاورمیانه زندند. به رسمیت شناخته شدن علنی اسرائیل از سوی امارات گامی شایسته استقبال، شجاع و به شدت مورد نیاز است و کمک می‌کند اسرائیل بخش جدایی‌ناپذیر خاورمیانه باقی بماند.»

اسرائیل بر اساس طرح صلح ترامپ، برنامه الحاق اراضی فلسطینیان را متوقف خواهد کرد و تلاش‌های خود را در راستای تحکیم روابط با دیگر کشورهای عربی و اسلامی تمرکز خواهد بخشید.

جو بایدن در این باره گفت: «الحاق اراضی فلسطینی، ضربه کشنده‌ای به روند صلح است و من با آن مخالفم و به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا هم با آن مخالفت خواهم کرد. الحاق هر گونه شانسی برای راه‌حل دو دولت را از بین می‌برد.»