.
.
.

«فیل دیوانه» پس از 35 سال اسارت آزاد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از 5 سال تلاش مستمر افراد و تشکل‌های حامی حقوق حیوانات فیلی به نام «کاوان» که در سال‌های گذشته به «فیل دیوانه» هم ملقب شده بود، پس از 35 سال اسارت از باغ‌وحشی در پاکستان آزاد و به زودی به منطقه حفاظت‌شده‌ای در کامبوج منتقل می‌شود.

این فیل بخش اعظم زندگی خود را در باغ‌وحش «مرغزار» اسلام‌آباد پاکستان گذرانده بود و به دلیل بدرفتاری‌هایی که با او شده بود، نشانه‌های بیماری روانی در او بروز کرده و لقب «فیل دیوانه» به خود گرفت؛ موضوعی که واکنش گسترده فعالان حقوق حیوانات را در پی داشت و کمپین گسترده‌ای برای آزادی او را کلید زد.

فیل دیگری که سال‌ها با کاوان زندگی می‌کرد در سال 2012 درگذشت و این موضوع توجه‌ها به زندگی این فیل اسیر را بیشتر کرد. بدرفتاری‌هایی که با این فیل شده بود واکنش‌های جهانی در پی داشت و بسیاری از چهره‌های سرشناس جهان این کمپین را همراهی کردند. پتیشنی هم در اینترنت برای آزادی کاوان راه‌ افتاد که بیش از 400 هزار بار امضاء شد.

دولت پاکستان هم به این درخواست‌ها پاسخ مثبت داد و تصمیم گرفت کاوان را به یک زیستگاه حفاظت‌شده در کامبوج بفرستد تا بقیه عمر خود را آزادانه در طبیعت بگذراند. امین اسلم یکی از وزرای دولت پاکستان به رسانه‌ها گفت: «ما با حسن نیت این فیل را آزاد می‌کنیم و می‌کوشیم زندگی خوبی برای او مهیا کنیم.»

دادگاهی در پاکستان همچنین حکم داد ده‌ها حیوان دیگر مانند خرس قهوه‌ای، چند قلاده شیر، تعداد زیادی پرنده هم به طور موقت از باغ‌وحش «مرغزار» اسلام‌آباد به جای دیگری منتقل شوند تا این باغ‌وحش استانداردهای لازم برای نگهداری حیوانات را رعایت کند.