.
.
.

مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان: طالبان در مقابل هیأت ما قدرت استدلال ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وحید عمر مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان در امور ارتباطات عامه و استراتیژیک پنج‌شنبه 13 اوت در کنفرانس ملی جوانان در کابل گفت، طالبان در مقابل هیأت مذاکره‌کننده دولت این کشور قدرت استدلال ندارند.

به گزارش رادیو «سلام وطندار» عمر اضافه کرد، بزرگ‌ترین شخصیت‌های طالبان، نمی‌توانند با هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان در موارد «علمی» بحث کنند و دلیل تأخیر در آغاز مذاکرات بین‌الافغانی عدم قدرت استدلال طالبان در پشت میز مذاکره صلح می‌باشد.

وحید عمر تاکید کرد، طالبان از سه نقطه قوت اعمال خشونت، داشتن حامیان و پناه‌گاه در منطقه و منابع مالی از مواد مخدر برخوردار اند، اما فهم و دانش مذاکره در مقابل تیم مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان را ندارند.

وی علاوه کرد، هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان حاضر به مذاکره است و در مسایل دینی، حقوقی، قانونی، اقتصادی، سیاسی و... با این گروه گفت‌وگو خواهد کرد.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان پس از فیصله اعضای لویه جرگه مبنی به آزادی 400 زندانی «خطرناک» طالبان فرمان رهایی این زندانیان را امضا کرد و راه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی باز شد.

اما گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای مدعی شد که گروه داعش در «همکاری با اداره کابل» قصد حمله به موتر حامل زندانیان آزاد شده طالبان دارند.

ولی صدیق صدیقی سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان در توییتی این ادعای طالبان را کاملاً رد کرد و آن را بی‌اساس خواند.

شایان ذکر است که مذاکرات بین‌الافغانی میان دولت افغانستان و گروه طالبان به‌زودی در دوحه قطر آغاز خواهد شد.