.
.
.

همزمان با اختلاف با ترکیه و بحران لبنان فرانسه در رزمایش مشترک با یونان شرکت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع فرانسه همزمان با اختلاف با ترکیه و بحرانی شدن اوضاع در لبنان، پنج‌شنبه 13 اوت اعلام کرد که دو جنگنده «رافال» و ناوچه «لافایت» را در راستای تقویت حضور نظامی خود در شرق مدیترانه و برنامه پشتیبانی از حضور خود در این منطقه در پی عملیات حفاری ترکیه انتشار خواهد داد.

وزارت دفاع فرانسه فاش ساخت که رزمایش‌های مشترک این کشور و یونان، شب گذشته در آب‌های مدیترانه آغاز شده ‌است.

وزارت دفاع فرانسه تأکید کرد که اعزام ناو هواپیمابر «تونیر» برای کمک به مردم لبنان نیز بخشی از برنامه تقویت حضور نظامی فرانسه در شرق مدیترانه خواهد بود.

درهمین اثنا کیریا کوس میتسوتاکیس نخست‌وزیر یونان امروز از فرانسه به خاطر تعهد نسبت به تقویت حضور نظامی در شرق آب‌های مدیترانه تشکر کرد که شاهد واکنش‌های متقابل کشتی‌های جنگی ترکیه و یونان نسبت به تحرکات یک دیگر، در پی تلاش ترکیه برای انجام حفاری‌های نفتی و گازی در منطقه‌ای است که یونان مدعی مالکیت خود بر این مناطق است.

میتسوتاکیس در توئیتی نوشته‌ است که امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، دوست حقیقی یونان است و او هم‌پیمان قدرتمندی برای ارزش‌های اروپایی و قانون بین‌المللی است.

مکرون در پی تماس تلفنی شب گذشته میتسوتاکیس اعلام داشت، مقرر داشته «حضور نظامی فرانسه در شرق دریای مدیترانه را با همکاری شرکای اروپایی از جمله یونان، بشکلی موقت، ظرف روزهای آینده تقویت کند.»

گفتنی است که فرانسه هم پیمان یونان در پیمان ناتو و اتحادیه اروپایی است و بزرگترین نیروی نظامی اتحادیه اروپا قلمداد می‌شود.

از سوی دیگر، عاملی که موجب هر چه بغرنج‌تر شدن وضعیت کنونی می‌گردد، این است که ترکیه به عنوان رقیب منطقه‌ای تاریخی یونان نیز عضو پیمان ناتو است اما مناسبات خوبی با فرانسه ندارد.

این تنش فزاینده در پی اقدامات ترکیه در روز دوشنبه گذشته در ارسال کشتی‌های پژوهش‌های زمین لرزه‌شناسی به همراه ناوهای جنگی به آب‌های حدفاصل جزیره یونانی کرت و قبرس برای حفاری‌های نفتی و گازی پس از عملیات حفاری مشابه در بخش‌های دیگری از این منطقه بروز کرد.

یونان مدعی است که بخشی از این منطقه، در اقلیم قاره‌ای متعلق به این کشور قرار دارد و لذا از کشتی‌های ترکیه خواست تا از منطقه مزبور خارج شوند.

ترکیه نیز در پاسخ تأکید کرده که از حق انجام پژوهش‌های لرزه‌نگاری در این منطقه برخوردار است.

در گرماگرم این تنش‌ها، یونان ارتش خود را به وضعیت آماده‌باش درآورد و ناوهای جنگی را به منطقه نزدیک به سواحل جنوبی ترکیه اعزام کرد.

میتسوتاکیس شامگاه چهارشنبه 12 اوت در سخنانی تلویزیونی نسبت به «خطر بروز یک حادثه» در منطقه‌ای هشدار داد که شاهد تجمع ناوهای جنگی یونان و ترکیه است.

وی گفت: «در چنین شرایطی، مسئولیت امور به گردن جهتی است که باعث بروز این وضعیت شده‌ است. ما هرگز جهتی نخواهیم بود که باعث متشنج شدن امور گردد اما خویشتن‌داری، صرفاً یکی از ویژگی‌های نیروهای ماست و هیچ اقدام تحریک آمیزی، بدون پاسخ نخواهد ماند.»