.
.
.

اعتراف به قتل 5 زندانی و پرونده‌سازی برای ده‌ها نفر در دادگاه باوی اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه انقلاب شهرستان باوی در 35 کیلومتری شرق اهواز، ضمن اعتراف به قتل پنج زندانی و چهار نفر دیگر، به پرونده‌سازی علیه ده‌ها تن از زندانیان زندان شیبان اهواز که به عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی طی شیوع کرونا در ماه آوریل زندان اعتراض کرده بودند، اقدام کرد.

این پرونده به ریاست قاضی منصور معتمدزاده اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق جنجال و هیاهو، تسبیب در قتل چهار مرد مسلمان، مشارکت در جرائم تخریب و احتراق عمدی اموال عمومی، اخلال در نظم عمومی، تسبیب در قتل پنج زندانی» را مطرح کرد.

اسامی این زندانیان «سيدمختار آلبوشوكه فرزند سيد محمد، سيديابر آلبوشوكه فرزند سيد محمد، امين حميدان‌زاده فرزند حاچم، وحيد آل محمودی، عزيز شريفی فرزند عادل، قاسم كعبی، علی مشعلی، ناصر زبيدی، ايمان سواری، حكيم بالدی، علی زهيری، علی جنادله فرزند عباس، مهدی خانی‌پور(حلفی)، ماجد عبيات، حبيب شريفی، جاسم حيدری فرزند كاظم، علی رنگرزن، علی سازدار، جميل كريميان، فريد رومی» عنوان شده است.

در این دادنامه «تسبیب در قتل پنج زندانی» به عنوان یکی از اتهامات این زندانیان مطرح شده است.

این دادنامه نشان می‌دهد که پنج زندانی در شورش زندانیان طی ماه آوریل در این زندان کشته شده‌اند این در حالی است که تاکنون هیچیک از مقامات رسمی خبری مبنی بر قتل پنج زندانی منتشر نکرده‌اند.

پس از اعتراف به قتل این پنج زندانی، خبرها حاکی است که مأموران زندان، این زندانیان را به قتل رسانده و اینک برای تبرئه خود، سایر زندانیان را متهم می‌کنند در حالیکه هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چهار یا پنج نفر کشته شده‌اند.

گفتنی است، در روزهای نخست ماه آوریل، زندانیان زندان شیبان اهواز در اعتراض به نبود امکانات بهداشتی و شيوع ويروس كرونا دست به شورش زدند. در همان موقع گزارش‌هایی درباره شلیک گاز اشک‌آور و تیراندازی ماموران به طرف زندانیان منتشر شد.

برخی گزارش‌ها هم حاکی از اعمال بازجویی و فشار بر زندانیان پس از شورش، بود و در همان روز نخست شورش کلیه تماس‌‌های زندان شیبان قطع شد و خانواده‌ها هیچ اطلاعی از وضعیت بستگان خود در زندان نداشتند.

در همان زمان خبرها حاکی از کشته شدن دهها زندانی بود که یا براثر شلیک مستقیم گلوله کشته شده و یا بر اثر خفگی ناشی از آتش‌سوزی و شلیک گاز اشک‌آور کشته شدند. همچنین شماری نیز زنده در آتش سوختند و شمار زیادی نیز به بیمارستان منتقل شدند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، مسئولین زندان در هنگام آتش‌سوزی و اعتراض، دربهای بندها را باز نکرده و زندانیان در آتش سوختند.