.
.
.

آمریکا: برای مقابله با ایران و داعش در عراق و سوریه باقی خواهیم ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژنرال کنت مکنزی فرمانده عالی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، روز چهارشنبه 12 اوت تاکید کرد، نیروهای این کشور و ناتو برای مقابله با نفوذ «بدخیم» ایران در عراق و سوریه برای مدت طولانی در این دو کشور باقی خواهند ماند.

این ژنرال آمریکایی گفت، احتمال کاهش برخی نیروها هست اما او بر بقای آمریکا در عراق و سوریه تأکید کرد.

فرمانده ارشد نظامی آمریكا در خاورمیانه اضافه كرد كه احتمالاً تعداد نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه در ماه‌های آینده كاهش خواهد یافت، اما او در عین حال تاکید کرد که واشینگتن هنوز دستور شروع عملیات عقب نشینی یا کاهش نیروها را نداده است.

به گزارش نیویورک تایمز، ژنرال کنت مکنزی، رئیس فرماندهی مرکزی پنتاگون در خاورمیانه، گفت که 5200 سرباز در عراق برای کمک به نبرد با باقیمانده‌های داعش و آموزش نیروهای عراقی مستقر هستند، اما تعداد این سربازان پس از رایزنی با دولت بغداد «تنظیم» خواهد شد.

ژنرال مک کینزی اظهار داشت که انتظار دارد ایالات متحده و سایر نیروهای ناتو به حضور طولانی مدتی در عراق ادامه دهند.

او افزود این حضور با هدف کمک به مبارزه با تروریسم و افراطگرایی و همچنین متوقف کردن نفوذ ایران در عراق و سوریه ادامه می‌یابد.

ژنرال آمریکایی اما جزئیایی در باره اینکه این نیروها تا چه زمان در عراق و سوریه باقی خواهند ماند، ذکر نکرد.

این مقام آمریکایی گفت، واشینگتن در باره کاهش نیروهای خود و رساندن تعداد آنها به حدود 3500 سرباز با مقامات عراقی در حال گفت‌وگو و مذاکره است.

علیرغم اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پاییز سال گذشته که در آن گفته بود، برای خروج کامل 1000 سرباز آمریکایی از سوریه، تلاش خواهد کرد، اما نیروهای آمریکا در سوریه هنوز مستقر هستند و اظهارات ترامپ در این باره جنبه عملی به خود نگرفته است .

رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که حدود 500 سرباز آمریکایی را در شمال شرق سوریه باقی خواهد ماند تا به کردهای سوریه در مبارزه با باقی مانده‌های داعش کمک کنند.

ژنرال مکنزی در بخش دیگری از این مصاحبه از اقدامات ساختاری مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در برخی نهادهای نظامی عراق که با هدف برقراری قانون و جلوگیری از فعالیت‌های شبه‌نظامیان صورت گرفته است، قدردانی کرد.