11 زندانی سنی‌مذهب پس از ماه‌ها شکنجه به اعدام و احکام سنگین محکوم شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

11 زندانی گمنام سنی‌مذهب که ماه‌ها زیر شکنجه بودند به طور گروهی به اشد مجازات و احکام سنگین مواجه شدند.

بر اساس گزارش #سنی_نیوز، سه‌شنبه 11 اوت 2020 حمید راست‌بالا فرزند جلال، فرهاد شاکری فرزند خواجه‌نیاز، کبیر سعادت جهانی فرزند علی، محمدعلی آرایش فرزند بعیدالله، عیسی عیدمحمدی فرزند مصطفی، مولوی حکیم عظیم گرگیج فرزند صالح‌محمد، مولوی تاج محمد خُرمالی فرزند ارباب، حافظ عبدالرحمن گرگیج فرزند سعید از استان گلستان همگی به اعدام محکوم شده‌اند.

همچنین محمدرضا شیخ احمدی از تربت‌جام شهر باخزر، عبدالباسط اَوَزسَن از تربت‌جام، مرتضی فکوری از تربت‌جام نیز هر کدام به 15 سال زندان محکوم شده‌اند.

این زندانیان سنی‌مذهب به اتهام عضویت در گروه سلفی «حزب‌الفرقان»، عضویت در «جبهه همبستگی ملی اهلسنت ایران» و عضویت در «گروه داعش» متهم شده‌اند.

بر اساس این گزارش، متهمان به مدت 10 الی 12 ماه در سلول‌های انفرادی وزارت اطلاعات مشهد به سر برده و به مدت چهار سال در زندان وکیل آباد مشهد به صورت بلاتکلیف سپری کرده‌اند. آنها پس از چهار سال با احکام اعدام و برخی نیز با حکم سنگین 15 سال حبس مواجه شده‌اند.

تاکنون 11 ماه است که پرونده این افراد به دیوان عالی کشور فرستاده شده و تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است.

در همین رابطه دولت آمریکا طی بیانیه‌ای نسبت به احکام سنگین صادره علیه این زندانیان سیاسی اهل‌سنت واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است «ایران باید بلافاصله بدرفتاری وحشتناک خود را با بازداشت‌شدگان سنی متوقف کند. ما از دولت #ایران می‌خواهیم این احکام و اتهامات مربوطه را که پس از سوءرفتارهای قضایی شدید تحمیل شده است، لغو کند.»

این در حالی است که این احکام به صورت مخفیانه توسط محمود داودآبادی قاضی این پرونده صادر شده و تا دو روز پیش خانواده‌های آنها از احکام صادره اطلاعی نداشته و هیچکدام نیز وکیل نداشته‌اند.

قابل ذکر است که اتهام بیشتر این افراد عضویت در گروه «همبستگی ملی اهلسنت ایران» است که بین سال‌های 71 تا 76 فعالیت داشته و این افراد در آن زمان تنها 10 الی 12 سال سن داشته‌اند.

بر اساس این گزارش یک منبع که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که متهمان در بازجویی با شدیدترن توهین‌ها و شکنجه‌ها روبرو بوده و چندین بار از بازجوها شلاق خورده و با زور و فشار نسبت به عضویت در این گروه‌ها اعتراف کرده‌اند.

این منبع افزود بازپرس پرونده به نام «حسن حیدری» شخصا نیز متهمین را مورد ضربات شلاق و همچنین تهدید قرار داده است.

این درحالی است که اعتراف زیر شکنجه و فشار فاقد اعتبار قانونی و شرعی است.

این منبع افزود تمام این زندانیان بارها لب‌ها و چشمان خود را دوخته‌اند و خواهان حکمی عادلانه بوده‌اند که با بی‌توجهی دستگاه قضا روبرو شده‌اند، همچنین فرهاد شاکری به مدت 4 ماه و 17 روز اعتصاب غذای خشک انجام داده که مسئولان زندان به آن توجهی نکرده‌اند.

گفتنی است، افکار عمومی ایران بارها اعتراض خود را نسبت به صدور احکام اعدام درباره فعالان و معترضان در فضای مجازی اعلام کرده است.

پیش از این کاربران ایرانی با ترند کردن عبارت «اعدام نکنید» در توئیتر و سایر شبکه‌های مجازی باعث توقف اعدام سه معترض آبان ماه 98 شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم