.
.
.

پمپئو: پیام كشورهاى خليج به شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران جسورانه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه یکشنبه 9 اوت 2020 اعلام کرد پیام شورای همکاری خلیجی به شورای امنیت برای درخواست تمدید تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی اعمال شده بر ایران «بیانیه‌ای با جرأت» است.

پمپئو در توئیتی بر شبکه «توئیتر» اظهار داشت که واشنگتن بعد از سال‌ها فعالیت دیپلماتیک این هفته پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی اعمال شده بر ایران به شورای امنیت ارائه خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین با بیان این که شورای امنیت باید میان مسلح کردن تروریست‌ها و ایستادن در کنار کشورهای شورای همکاری خلیج یکی را انتخاب کند، تاکید کرد که «کشورهای خاورمیانه از تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران حمایت می‌کنند.

این در حالی است که نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری کشورهای خلیج، یکشنبه 9 اوت پیش از این در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، خواستار تمدید مفاد قطعنامه 2231 مربوط به محدود کردن خرید و فروش سلاح‌های متعارف از و برای ایران شد که در 18 اکتبر 2020 منقضی خواهد شد.

دبیرکل شورای همکاری خلیج همچنین عنوان کرد که «با توجه به تلاش مداوم ایران در انتشار سلاح در منطقه و مسلح‌سازی سازمان‌ها تروریستی و فرقه‌‌گرا از زمان صدور قطعنامه 2231 شورای امنیت در سال 2015 و همچنین عدم پایبندی ایران به امتناع و خودداری ازدخالت‌جویی‌ مسلحانه مستقیم و یا با استفاده از سازمان‌ها و تشکیلات تروریستی وابسته به تهران در کشورهای همسایه و اقدامات رژیم ایران در مسلح‌کردن و آموزش گروههای شبه‌نظامی، روشن می‌شود که برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران تا زمانی که این کشور از فعالیت‌های بی‌ثبات کننده‌اش در منطقه دست برنداشته و مسلح کردن سازمان‌های تروریستی و فرقه‌‌گرا را متوقف نکند، اقدامی بجا و مناسب نیست.»

دبیرکل شورای همکاری خلیج در ادامه گفت: «این وضعیت، ضرورت تمدید پروتکل الحاقی قطعنامه 2231 در تضمین و حفظ امنیت و ثبات منطقه و جهان را ایجاب می‌کند.»

شایان ذکر است ایران از آغاز سال 2007 از خرید و فروش تسلیحات تحریم شده است اما بنا به قطعنامه 2231 شورای امنیت در پی توافق هسته‌ای سال 2015 با ایران مقرر شد این تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران در 18 اکتبر 2020 به پایان برسد.

اکنون اما ایالات متحده آمریکا که از توافق 2015 خارج شده در تلاش است تا تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی اعمال شده علیه ایران را برای مدتی نامعلوم تمدید کند.

افزون بر آن ایالات متحده آمریکا تهدید کرد چنانچه تلاش‌هایش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران ناکام شود طبق مفاد توافق 2015 مکانیسمی را فعال خواهد کرد که به موجب آن کل تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده بر ایران از سر گرفته خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم