.
.
.

صدها تن از شهروندان سیک و هندو غزنی افغانستان را ترک کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رادیو«سلام وطندار» دوشنبه 10 اوت گزارش داد که صدها تن از شهروندان سیک و هندو در ولایت غزنی در جنوب افغانستان به دلیل ناامنی این ولایت را ترک کرده‌اند.

سوربی سینک یکی از شهروندان سیک در ولایت غزنی افغانستان می‌گوید، تا چند سال پیش جمعیت سیک‌ها در این ولایت به 500 تن می‌رسید، اما اکنون تنها 100 تن آنان در این ولایت باقی مانده‌اند.

سوربی سینک اضافه کرد، نبود امنیت و مشکلات اقتصادی از جمله دلایل اند که سیک‌ها و هندوها ولایت غزنی را ترک کرده‌اند.

وی هدف قرار گرفتن سیک‌ها در شهرهای کابل و جلال‌آباد افغانستان را «کمرشکن» خوانده می‌گوید، حکومت باید برای حفاظت از جان، مال و عبادتگاه سیک‌ها و هندوها توجه کند.

در همین حال، رجبید سینک یکی دیگر از سیک‌ها در ولایت غزنی گفت، تحصیل، کار و داشتن زنده‌گی آرام در افغانستان از آرزوهایش می‌باشد، اما به هیچ یک از آن‌ها نرسیده است.

رجبید سینک ادامه داد، با وجود که شهروندان سیک و هندو سال‌های سال در افغانستان زندگی کرده اند، اما با ادامه ناامنی‌ها مجبور هستند که این کشور را ترک کنند.

شایان ذکر است که شهروندان سیک و هندو در شهر و شماری از ولسوالی‌های ولایت غزنی زندگی می‌کردند که بیشتر مصروف دکانداری(مغازه‌داری) و طب سنتی بودند.

شهروندان سیک و هندو در ولایت غزنی پنج عبادتگاه دارند و دارای زمین‌های کشاورزی و منازل رهایشی نیز می‌باشند که بخشی از آنها را فروخته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم