.
.
.

ایران: خسارت هواپیمای اوکراینی را شرکت‌های بیمه‌ای اروپایی در اوکراین پرداخت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس کل بیمه مرکزی ایران اعلام کرد که هواپیمای اوکراینی توسط شرکت‌های بیمه‌ای اروپایی در اوکراین تحت پوشش قرار گرفته است و خسارت آن باید از سوی شرکت‌های بیمه‌ای که تحت پوشش هستند پرداخت شود.

سرنگونی هواپیمای اوکراینی در 8 ژانویه 2020 به وسیله دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران، فاجعه‌ بزرگی به بار آورد که منجر به کشته شدن همه 176 سرنشین آن شد. هنگام تعیین تکلیف برای پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان این سانحه کشورهایی که تبعه‌های آنها در هواپیما بودند اعلام کردند که ایران موظف است به خانواده جان‌باختگان این حادثه غرامت پرداخت کند و ایران نیز از این موضوع استقبال کرده بود، اما امروز رئیس کل بیمه مرکزی ایران مسئولیت پرداخت خسارت را به عهده شرکت‌های بیمه‌ای اروپایی دانست. بر اساس گزارش خبرگزاری میزان، دوشنبه 10 اوت 2020 غلامرضا سلیمانی با بیان اینکه هواپیمای اوکراینی از سوی شرکت‌های بیمه‌ای اروپایی در اوکراین تحت پوشش قرار گرفته و تحت پوشش شرکت‌های ایرانی نیست تاکید کرد: «خسارت هواپیمای اوکراینی باید از سوی شرکت‌های بیمه‌ای که تحت پوشش هستند پرداخت شود».

این در حالی است که بر اساس قواعد بین‌المللی وضع شده در سازمان جهانی هوانوردی (ایکائو)، زمانی که یک هواپیمای مسافربری سقوط می‌کند، مسئولیت بررسی حادثه، استخراج اطلاعات جعبه سیاه هواپیما، ارائه گزارش مقدماتی و نهایی درباره سقوط بر عهده نماد حاکمیتی کشوری است که در آن سقوط رخ داده است.

در این چارچوب سازمان هواپیمایی کشوری ایران به عنوان نماد حاکمیتی کشور در عرصه هوانوردی مسوولیت بررسی این حادثه را بر عهده دارد. در رابطه با هواپیمای اوکراینی سرنگون شده نیز ایران موظف است این روند را اجرا کند.

از سوی دیگر، در چهارچوب کنوانسیون مونترال خسارت رقمی بین 100 تا 150 میلیون دلار برآورد می‌شود. افزون بر این غرامت، ایران به عنوان دولتی که مسئول این سقوط بوده است، ناچار به پرداخت غرامت و جرایم سنگینی خواهد شد. بر پایه اطلاعات سایت «فلایت رادار24» پس از این ماجرا، آسمان ایران برای بسیاری از شرکت های هواپیمایی جهان ناامن شناخته شده و در نتیجه میزان پروازهای عبوری از آسمان ایران به کمتر از نصف کاهش یافته است. این موضوع می‌تواند به طور سالانه خسارتی بین 40 تا 50 میلیون دلار به اقتصاد ایران وارد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم