.
.
.

آماده باش کامل ارتش یونان در واکنش به آغاز رزمایش ترکیه در شرق دریای مدیترانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که ترکیه نیروی‌های خود را برای آغاز رزمایش دریایی در سواحل دو جزیره «رودوس» و «کاستیلوریز» در شرق مدیترانه آماده کرده است، یونان در واکنش به اقدام آنکارا نیروهای مسلح خود را در حالت آماده باش کامل قرار داد.

وبسایت «آرمی ویس» (صدای ارتش) شامگاه یکشنبه گزارش داد که فرماندهی ارتش یونان مرخصی‌ همه نیروهای خود را لغو کرده و از سربازان خود خواست تا در اسرع وقت خود را به اماکن نظامی برسانند. طبق گزارش این سایت ارتش یونان همچنین در حال بسیج سریع نیروهایش است.

طبق این گزارش نیروهای یونانی در مناطق حساس از جمله استان «اویروس» این کشور که نزدیک مرز زمینی ترکیه واقع شده، خود را به حالت آماده باش کامل در آورده و اقدام به بسیج سربازان خود کرده است.

رزمایش دریایی ترکیه که شامل تیراندازی با گلوله‌های حقیقی قرار است امروز دوشنبه آغاز شود. این رزمایش در پاسخ به توافق یونان با مصر برای تعیین مرزهای دریایی با مصر انجام شد

این دومین فراخون بسیج نظامی دولت یونان طی دو هفته گذشته است.

این در حالی است که وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا روز یکشنبه اظهار داشت که تحرکات دریایی ترکیه در دریای مدیترانه پس از امضای توافقنامه دریایی بین مصر و یونان «باعث نگرانی شدیدی» برای کشورهای اروپایی شده است».

بورل در بیانیه‌ای با بیان اینکه «بسیج دریایی اخیر در شرق مدیترانه از نگرانی‌های زیادی شده است»، افزود: «این امر منجر به افزایش اختلاف و عدم اعتماد بین کشورها خواهد شد».

این مقام اروپایی تصریح کرد: «مرزهای دریایی باید از طریق گفت‌وگو و مذاکره ترسیم شود و نه از طریق حرکت‌های یک جانبه و بسیج نیروهای دریایی».

یکی از ناوهای دریایی فرانسه که در دریای مدیترانه مستقر شده است
یکی از ناوهای دریایی فرانسه که در دریای مدیترانه مستقر شده است

گفتنی است که یونان پیشتر نسبت به رزمایش دریایی ترکیه در دریای اژه که نزدیک جزایر «لمنوس»، «لسوس» و «کیوس» در اژه که قبلاً برای تمرین توسط نیروی دریایی یونان استفاده می‌شد، ابراز نگرانی کرده و نیروهای خود را به حالت آماده باش کامل درآورده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم