مدل زن لبنانی: راه آزادی بیروت از طریق تغییر رژیم در تهران می‌گذرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک مدل زن لبنانی همزمان با گسترش اعتراضات در کشورش با نوشتن توئیتی به زبان فارسی «راه آزادی بیروت» را از طریق تغییر رژیم در تهران عنوان کرد.

دانیلا سمعان مدل لبنانی و همسر سسک فبرگاس فوتبالیست اسپانیایی همزمان با گسترش تظاهرات مردم بیروت علیه حکومت، با انتشار عکسی از زنی که تصویرش نمادی برای اعتراضات دی‌ماه 1396 در ایران شده بود در کنار یک زن معترض لبنانی، توئیتی به زبان فارسی نوشت که بیش از 10000 بار لایک و بازنشر شد.

او در توئیت خود با تشکر از حمایت مردم ایران از معترضان لبنانی نوشت: «متأسفانه این طبقه حاکم بر ملت لبنان، توسط رژیم ایران پشتیبانی می‌شود، راه آزادی بیروت از طریق تغییر رژیم در طهران می‌گذرد».

پس از وقوع انفجار در بندر بیروت در 4 اوت 2020 که دستکم 157 نفر کشته و 5000 نفر مصدوم شدند، اعتراضات گسترده علیه حکومت لبنان و به ویژه حزب‌الله در این کشور را در برگرفت.

نیویورک تایمز در این باره گزارش داد که معترضان در اعتراض به فساد، سهل‌انگاری و غفلت مقامات سیاسی کشورشان تجمع کرده و شعار دادند. نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن معترضان گاز اشک‌آور شلیک کردند.

روز گذشته، معترضان به سه ساختمان دولتی حمله کرده و خواستار برکناری مقامات سیاسی شدند. حزب مسیحی «کتائب» لبنان نیز اعلام کرد که سه نفر از اعضای این حزب به دلیل انفجار بیروت از عضویت در پارلمان لبنان کناره‌گیری کردند. نخست‌وزیر لبنان نیز برای خروج از این بحران خواستار انتخابات زودهنگام شد.

نیویورک تایمز در ادامه اعلام کرد که ظاهراً اولین علائم این بحران، سیستم سیاسی این کشور را لرزانده ‌است.

بسیاری از لبنانی‌ها انفجار بیروت را آخرین نمونه فساد و سهل‌انگاری مسئولان خود عنوان کرده‌اند.

حزب‌الله لبنان سازمانی سیاسی-نظامی اسلامگرای شیعه در لبنان است که از سوی ایران تأسیس و حمایت می‌شود و مخالفان بسیاری در داخل و خارج لبنان دارد.

به عنوان نمونه، حامیان دولت فؤاد سینیوره نخست‌وزیر پیشین لبنان با تأکید بر اینکه فقط دولت لبنان از حق تصمیم‌گیری دربارهٔ مقابله با تهدیدهای خارجی برخوردار است، سازمان سیاسی حزب‌الله را به مثابه «دولت در دولت» و شبه نظامیان آن را «ارتش در ارتش» می‌نامند و در مجموع حزب‌الله را به دنبال کردن منافع ایران و سوریه متهم می‌کنند.

گفتنی است، ایالات متحده آمریکا، هلند، بحرین، مصر، اتریش، کانادا، اتحادیه عرب و اسرائیل حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم