.
.
.

اعتراض کمیته وکلای مدافع به بازداشت معترضان تظاهرات «روز حساب» در بیروت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیته وکلای مدافع معترضان، در جریان تظاهرات شنبه 8 اوت، دستگیری دست کم 20 تن را رصد کرده و در پادگان الحلو به دیدار آنها رفته ‌است.

به گزارش یکشنبه 9 اوت رسانه‌های لبنان، غسان عویدات دادستان عمومی بیروت با وجود عدم سوپیشینهٔ این بازداشت شدگان، تصمیم گرفت که از تمامی آنها آزمایش اعتیاد بگیرد.

کمیته وکلا با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرده که با این اقدام مخالف است و این حرکت به‌معنای نقص حریم شخصی معترضان و تلاشی حقیرانه از سوی مقامات، جهت زیر سؤال بردنِ «مشروعیتِ خشم مردم است… ما خواهان آزادی فوری بازداشت شدگان هستیم.»

در ادامه این بیانیه آمده است: رسانه‌ها و کمیته‌های (حقوقی)، روایتگر و نظاره‌گر ده‌ها معترضی بودند که با خشونتی فزاینده و نقض قوانین از سوی پلیس ضدشورش، ارتش و نیروهای امنیتی مواجه شدند، چرا که بسیاری از جراحات به‌بار آمده با گلوله «تفنگ پمپ اکشن» مورد اصابت در سر، چشم، قفسه سینه و پاهای معترضان ثبت شده‌است. چنین رویه‌ای مستلزم انتقال آنان (بیش از 50 معترض) به بیمارستان است که در این بین، روزنامه‌نگاران و یکی از وکلای کمیته نیز به دلیل پرتاب بمب خوشه‌ای حاوی گلوله، به‌صورت جدی مجروح شدند.

در بیانیه این کمیته آمده‌است: بسیاری از معترضین برای خارج شدن گلوله از بدن، تحت عمل جراحی قرار گرفتند که این امر به دلیل شیوع ویروس کرونا و قتل‌عام بندر بیروت، به فرسودگی و رنج پرسنل بهداشت و درمان ما هم افزود.»

این کمیته از مقامات قضایی و رهبری ارتش، خواست تحقیقات فوری در مورد اعمال خشونت نیروها علیه تظاهرکنندگان را آغاز کنند.