ارتش لبنان: احتمال زنده‌ بودن مفقودین انفجار بیروت بسیار کم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ارتش لبنان با اعلام پایان عملیات جستجوی مفقودین در بندر بیروت توسط تیم های زنده‌یاب، احتمال زنده بودن مفقودین را بسیار کم دانست.

منابع خبری در لبنان روز یکشنبه 9 اوت 2020 به نقل از ارتش این کشور اعلام کردند با وجود پایان عملیات جستجوی مفقودین توسط تیم‌های زنده‌یاب، عملیات جستجو همچنان ادامه دارد.

در همین رابطه فرماندهی ارتش لبنان گفت: فعالیت تیم‌های ویژه جستجوی اجساد، همسو با تیم‌های بین‌المللی ادامه دارد.

به گفته این فرمانده ارتش لبنان بندر به بخش‌های متعددی تقسیم شده است و هر بخش به تیمی خارجی واگذار شده تا به جستجوی مفقودین بپردازند اما امید بسیار کمی برای پیدا کردن افراد زنده وجود دارد.

وزارت بهداشت لبنان نیز روز شنبه اعلام کرد که همچنان 21 نفر از 60 نفر مفقود این انفجار، پیدا نشده‌اند.

پس از وقوع انفجار در بندر بیروت در 4 اوت 2020 که دستکم 158 نفر کشته و 5000 نفر مصدوم شدند، اعتراضات گسترده علیه حکومت لبنان و به ویژه حزب‌الله در این کشور را در برگرفت.

نیویورک تایمز در این باره گزارش داد که معترضان در اعتراض به فساد، سهل‌انگاری و غفلت مقامات سیاسی کشورشان تجمع کرده و شعار دادند. نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن معترضان گاز اشک‌آور شلیک کردند.

روز گذشته، معترضان به سه ساختمان دولتی حمله کرده و خواستار برکناری مقامات سیاسی شدند. حزب مسیحی «کتائب» لبنان نیز اعلام کرد که سه نفر از اعضای این حزب به دلیل انفجار بیروت از عضویت در پارلمان لبنان کناره‌گیری کردند. نخست‌وزیر لبنان نیز برای خروج از این بحران خواستار انتخابات زودهنگام شد.

نیویورک تایمز در ادامه اعلام کرد که ظاهراً اولین علائم این بحران، سیستم سیاسی این کشور را لرزانده ‌است.

بسیاری از لبنانی‌ها انفجار بیروت را آخرین نمونه فساد و سهل‌انگاری مسئولان خود عنوان کرده‌اند.

حزب‌الله لبنان سازمانی سیاسی-نظامی اسلامگرای شیعه در لبنان است که از سوی ایران تأسیس و حمایت می‌شود و مخالفان بسیاری در داخل و خارج لبنان دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم