نماینده سابق مجلس ایران درگیری میان دو عشیره عرب را در جنوب اهواز شعله‌ور کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجید ناصری‌نژاد نماینده سابق مجلس شورای ایران با ایجاد اختلاف میان دو عشیره عرب عساکره بنی کعب و شاوردی آلبوفرحان، آتش درگیری میان آنها را شعله‌ور کرد.

طی روزهای اخیر اوج گرفتن اختلاف و درگیری میان دو عشیره عساکره و شاورد پس از اعدام یک فرد از عشیره آلبوفرحان، امنیت اجتماعی در سطح شهر را از شهروندان شادگان (فلاحیه) سلب کرده است.

Advertisement

فعالان عرب بر این باورند که عدم پرداخت ساختارهای رسمی به ایجاد و تقویت «احساس امنیت اجتماعی»، باعث شده مردم عرب منطقه هنوز به ساختارهای سنتی برای تامین این مهم، متمسک شوند و همین باعث شده هر چند وقت یکبار درگیری عشیره‌ای در منطقه‌ای که اسلحه به وفور یافت می‌شود، رخ دهد.

این بار اما یک نماینده مجلس ایران با اعمال نفود، شعله اختلافات را بین دو عشیره عساکره و شاوردی شعله‌ور کرد. بر اساس گزارش افراد محلی، مجید ناصری‌نژاد از عشیره شاوردی حدود پنج سال پیش، پیمانکاری بندر را از عشیره عساکره گرفت و آن را به افرادی از عشیره خود داد که این امر منجر به درگیری و قتل یک نفر شد.

در پی این قتل، قاتل که از عشیره شاوردی آلبوفرحان بود دستگیر و چند روز پیش اعدام شد، اما ماجرا تا اینجا خاتمه پیدا نکرد. در روزهای اخیر تصاویری در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد پس از اعدام این شخص، عده‌ای از عشیره شاوردی در اعتراض به اعدام او، درگیری را به سطح خیابان‌های شهر کشاندند و با بستن جاده و کنترل رفت و آمد ماشین‌ها برای انتقام‌جویی به دنبال یافتن افرادی هستند که متعلق به عشیره عساکره باشند.

طی این قانون‌شکنی آشکار، یک فرد از عشیره دیگر به علت عدم توقف و مقاومت در برابر اعمال کنترل، کشته شد. فرد مقتول از عشیره شاوردی آلبوفرحان بود و در حال حاضر این عشیره نیز در واکنش به کشته شدن یک فرد از آنها تهدید کرده اگر قاتل تحویل داده نشود، درگیری شدیدی روی خواهد داد.

این در حالی است که تنها واکنش و اقدام رسمی از سوی دولت در این رابطه، دستگیری هفت نفر از کسانی است که اقدام به کنترل و تیراندازی خیابانی کرده بودند.

فعالان عرب اهوازی بر این باورند که مقامات محلی دولتی یا عمدا به اختلافات عشیره‌ای میان عرب‌ها دامن می‌زنند تا با تقویت هویت‌های فرعی مردم عرب را از هویت مشترک دور کرده و کنترل منطقه را بیشتر در اختیار بگیرند.

در همین حال سرپرست فرمانداری شادگان (فلاحیه) امروز شنبه 8 اوت 2020 در این باره به خبرگزاری ایرنا گفت‌: «هفت نفر عوامل تیراندازی در خیابان‌های شادگان شناسایی و دستگیر شدند».

امید صبری‌پور افزود: «برخی افراد موتورسوار منتسب به یک طایفه صبح امروز در یکی از خیابان‌های شادگان اقدام به تیراندازی و ایجاد وحشت بین شهروندان کردند که هفت نفر از عوامل اصلی این اقدام شناسایی و دستگیر شدند».

اکثریت مطلق جمعیت شهر شادگان (فلاحیه) واقع در جنوب اهواز را شهروندان عرب تشکیل می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم