توقیف یک کشتی ایرانی در پاکستان به دستور آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دبیر کمیته امور داخلی سنای پاکستان از توقف یک کشتی ایرانی به دلیل انتقال نفت، در بندر کراچی پاکستان به درخواست آمریکا خبر داد.

منابع خبری پاکستان روز شنبه 8 اوت 2020 در گزارشی عنوان کردند این کشتی توسط یک سازمان آمریکایی رهگیری شده و به پاکستان برای توقیف آن اطلاع داده است.

Advertisement

در همین رابطه رحمان مالک دبیر کمیته امور داخلی سنای پاکستان، نسبت به انتقال نفت ایران به این کشور هشدار داد و گفت: این یک مسئله مهم بین‌المللی است و می‌تواند در نهایت به اعمال فشار علیه پاکستان منجر شود.

او با اشاره به توقیف این کشتی ایرانی در بندر کراچی به خاطر «قاچاق نفت ایران» به پاکستان گفت: با توجه به آنکه این گونه اقدامات نقض تحریم‌ها علیه ایران است و در پاکستان هم مبنای قانونی ندارد، یک موضوع مهم بین‌المللی است که می‌تواند پاکستان را تحت فشار قرار دهد.

این مقام پاکستانی طی هشداری به وزارت کشور پاکستان گفت: این کشتی ایرانی توسط یک سازمان آمریکایی رهگیری شده و سپس این سازمان به دولت پاکستان برای توقیف آن اطلاع داده است.

این سازمان آمریکایی از دولت پاکستان خواسته است تا نسبت به تبعات واردات، صادرات و همچنین پالایش نفت ایران اقدامی قانونی انجام دهد.
مالک از سازمان تحقیقات فدرال پاکستان خواست تا تحقیقاتی را درباره طرف‌های درگیر در واردات نفت خام و گازوئیل از ایران به پاکستان در دستورکار قرار دهد.

او همچنین خواستار انجام تحقیقات در باره اقدامات مشابه در گذشته و توزیع سوخت وارداتی از محل این اقدام در شبکه توزیع سوخت این کشور شد.

دبیر کمیته امور داخلی سنای پاکستان در پایان گفت اطلاعات مربوط به محموله این کشتی نادرست بوده است.

در مقابل عباس‌نژاد مدیر کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران نیز به خبرگزاری فارس گفت: هنوز کشور پاکستان به ما به عنوان کشور صاحب پرچم نفتکش بابت توقیف کشتی اعلام رسمی نداشته است.

او ضمن محکوم کردن تحریم‌های آمریکا بیان کرد: طبق قاعده در صورتی که این اتفاق رخ داده باشد، باید به کشور حامل پرچم و وزارت خارجه ما این موضوع اطلاع‌رسانی شود و آنها این موضوع را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به سازمان بنادر و دریانوردی بابت انجام اقدامات لازم ارجاع می‌دهند.

گفتنی است که پس از خروج آمریکا از برجام در ماه مه 2018 و آغاز «کارزار فشار حداکثری» بیژن زنگنه ادعا می‌کرد نفت ایران قابل تحریم نیست و راه‌‌های دور زدن تحریم‌‌ها را بلد است اما چند ماه بعد در یک مصاحبه گفت آمریکا در تحریم‌های هوشمند به «بلوغ شیطانی» رسیده و راه‌های دور زدن تحریم‌ها بسته است.
محمدجواد ظریف نیز که مدعی شده بود ایران در دور زدن تحریم‌ها «دکترا» دارد، اخیرا مرتب تأکید می‌کند که تحریم‌ها «ضدبشری» هستند.
مقامات ایران پیش‌بینی می‌کردند با تحریم‌ نفت ایران بازار دچار خلاء خواهد شد و بهای نفت افزایش پیدا می‌کند اما این اتفاق نیفتاد.

اسحاق جهانگیری نیز که مدعی بود با تحریم ایران، بهای نفت به بالای 80 دلار می‌رسد بعدها گفت حتی کشورهای دوست هم جرات خرید نفت ایران را ندارند.

حسن روحانی رئیس جمهوری نیز پیشتر تاکید داشت اگر نفت ایران صادر نشود نفت هیچ کشوری دیگری صادر نخواهد شد.

به گفته تحلیل گران مسائل اقتصادی ایران، کارشناسان نفتی نظام ایران مدعی بودند اگر تنگه هرمز بسته شود نفت تا بشکه‌ای 300 دلار هم می‌رسد. با همین توهمات سپاه پاسداران و ارتش شروع به عملیات ایذایی در آب‌های جنوبی ایران و همچنین مین‌ریزی در دریا کردند و به چند نفتکش و کشتی تجاری بین‌المللی نیز خسارت وارد آوردند اما این خرابکاری‌ها با تشکیل دو ائتلاف دریایی نظامی به رهبری آمریکا و انگلیس و فرانسه به بن‌بست رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم