حسن نصرالله: حزب‌الله هیچ ارتباطی با انفجار بیروت ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حسن نصرالله دبیرکل شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان در سخنانی که جمعه 7 اوت از شبکه تلویزیونی المنار (ارگان حزب‌الله) پخش شد گفت: «برخی که می‌گویند انفجار بیروت ناشی از مخازن و انبارهای موشکی حزب‌الله است، در حق ما بسیار ظلم می‌کنند. ما قاطعانه و با جدیت وجود هرگونه موشک یا مواد [منفجره] متعلق به ما در بندر بیروت چه در گذشته چه در حال حاضر را تکذیب می‌کنیم.»

او همچنین با تأکید بر این موضوع مدیریت بندر بیروت در دست حزب‌الله نبوده گفت: «ما همواره بر موضع خودمان هستیم که در این انفجار هیچ دخالتی نداشته‌ایم.»

Advertisement

دبیرکل حزب‌الله در ادامه عنوان نمود حزب‌الله آماده است به افرادی که خانه خود را از دست داده‌اند کمک کند.

منتقدان حزب‌الله می‌گویند این گروه با بهره‌برداری از نفوذ سیاسی یا ارعاب شماری از مراکز اقتصادی و منابع درآمد را در اختیار گرفته‌است و مدیریت بندر بیروت یکی از آنهاست.

گفتنی است که پس از انفجار سه روز پیش در بیروت، گزارش‌هایی منتشر شد که این انفجار ناشی از آتش‌سوزی یا انفجار انبارهای موشکی حزب‌الله بوده ‌است.

حزب‌الله از دولت کنونی لبنان حمایت می‌کند در حالیکه از پاییز سال گذشته و با وخامت شرایط اقتصادی، اعتراض‌هایی علیه فساد و ناکارآیی کل تشکیلات سیاسی و گروه‌ها و تشکل‌های وابسته در جریان بوده و شبه‌نظامیان حزب‌الله و طرفداران این گروه در مواردی به معترضان حمله کرده‌اند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنانش گفت «برخی به دنبال بهره‌برداری سیاسی از حادثه انفجار هستند»
او از مردم لبنان خواست «رسانه‌هایی را که اقدام به تحریم و تشویق و سوق دادن به جنگ داخلی در لبنان کرده‌اند، مجازات کنند.»

حسن نصرالله گفت در مورد این انفجار «نباید سیاسی‌کاری و فرقه‌گرایی کرد، باید حقیقت برملا شود بدون اینکه از کسی یا گروهی حمایت شود. در غیر این صورت، ما با بحرانی به نام بحران نظام و حتی بحران موجودیت مواجه خواهیم شد.»

قرار بود امروز هیئت قضائی بین‌المللی نتیجه رسیدگی و رای خود را به قتل رفیق حریری، نخست‌وزیر اسبق لبنان در سال 2005 اعلام کند اما به دلیل این انفجار اعلام رای به تعویق افتاد. این هیئت چهار عضو حزب‌الله را به اتهام دست داشتن در ترور رفیق حریری غیابی محاکمه کرده‌است.

به گفته منتقدان، با توجه به نفوذ حزب‌الله در لبنان، احتمال اجرای حکم این دادگاه نمی‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم