اعتصاب غذای عضو «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز» در دانمارک در اعتراض به تمدید بازداشتش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یعقوب حر نیسی (تستری) سخنگوی «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز» که در دانمارک زندانی است، در اعتراض به تمدید مدت بازداشتش از روز پنج‌شنبه 6 آگوست 2020 دست به اعتصاب غذا زد.

منابع نزدیک به این سازمان گزارش کردند، مقامات قضایی دانمارک دوره بازداشت یعقوب نیسی را به مدت 30 روز دیگر تمدید کردند. دوره بازداشت فعلی او روز پنج‌شنبه به پایان رسید.

خانواده نیسی هم درباره سلامت او ابراز نگرانی کرده‌اند، زیرا که او اعلام کرد تا زمان تحقق همه خواسته‌هایش در زمینه آزادی خود و دو همراه دیگرش در اعتصاب غذا به سر خواهد برد.

سازمان امنیت دانمارک در اوایل ماه فوریه حبیب جبر رئیس سابق «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» (جبهة النضال العربي لتحرير الأحواز) و برادرش ناصر جبر را به همراه يعقوب حر نیسی را بازداشت کرد. همزمان سازمان امنیت هلند هم عیسی مهدی الفاخر از مجریان شبکه تلویزیونی «احوازنا» وابسته به این تشکیلات را بازداشت کرد. این افراد به «اقدامات تروریستی و جاسوسی» متهم شدند.

دادگاهی در دانمارک این افراد را به حمایت از تروریسم و جاسوسی متهم کرده؛ اتهامی که آن را رد کرده‌اند و روند رسیدگی به این پرونده کماکان ادامه دارد و هنوز هیچ یک از اتهامات منتسب به این افراد به اثبات نرسیده است.

ایران در سال 2019 و در عملیاتی که فعالان اهوازی آن را اقدامی انتقام‌جویانه در واکنش به حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح این کشور در اهواز توصیف کرده‌اند، کوشید حبیب جبر را ترور کند، این در حالی است که جنبش النضال نقش داشتن در این حمله را هیچگاه رسما به عهده نگرفته است.

روز شنبه 22 سپتامبر 2018 همزمان با رژه نیروهای مسلح در اهواز، گروهی چهار نفره به سوی حاضران آتش گشودند. در این حمله مسلحانه 24 نفر از جمله چند شهروند غیرنظامی کشته شده و حدود 601 نفر دیگر زخمی شدند. یعقوب نیسی، سخنگوی «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» در آن زمان به رسانه‌ها گفت: «این جنبش به دلایل سازمانی در حال حاضر مسئولیت این حمله مسلحانه را بر عهده نمی‌گیرد، ولی آن را یک عمل مشروع می‌داند.»

پلیس دانمارک چندی پس از این اظهارات، سه عضو عالی‌رتبه جنبش را به ظن تمجید از دست‌اندرکاران حمله مسلحانه شهریور به رژه نظامی اهواز دستگیر کرد.

در روزهای گذشته هم حال یکی از فعالان اهوازی که از 20 ژوئیه 2020 در اعتراض به بازداشت برخی از اعضای برجسته این سازمان در مقابل سفارت‌ هلند و دانمارک در آلمان دست به اعتصاب غذا زده‌اند، وخیم گزارش شد. این افراد با اعتصاب غذا در مقابل سفارت هلند و دانمارک خواستار آزادی فعالان سیاسی عرب اهوازی بازداشت‌شده در این کشورها شدند.
«جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» یک تشکیلات جدایی‌خواه است که برای استقلال خوزستان به نام «الاحواز» فعالیت می‌کند.
جریان‌های سیاسی عرب در ایران گاه متضاد و گاهی متفق، گروه‌های متعدد از هویت‌طلب و خودمختاری‌خواه گرفته تا فدرال و استقلال‌طلب را در بر می‌گیرد.
«جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» نیز در پایان سال 2015 دچار انشعاب شد و به دو شاخه دانمارک و هلند تقسیم شد.
در تاريخ 8 نوامبر 2017 رهبر برجسته این تشکیلات به نام احمد مولا در برابر منزلش در شهر لاهه هلند ترور شد. جنبش، جمهوری اسلامی ایران متهم به ترور احمد مولا کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم