.
.
.

پمپئو: شورای امنیت نباید اجازه خرید و فروش سلاح را به دولت شماره یک حامی تروریسم بدهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه 5 اوت تأکید کرد که ایالات متحده هفته آینده در شورای امنیت سازمان ملل خواستار رای‌گیری درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خواهد شد.

پمپئو در یک نشست خبری اظهار داشت، مأموریت شورای امنیت سازمان ملل، حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است و در صورتی که این شورا اجازه خرید و فروش آزادانه سلاح را به حکومت شماره یک حامی تروریسم بدهد، این مأموریت خود را کاملاً به سخره گرفته‌است.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه تأکید کرد که واشنگتن از یک سال پیش تاکنون برای تمدید تسلیحاتی ایران، دیپلماسی را در پیش گرفته ‌است.

پمپئو تصریح کرد: ما اجماع در کنگره را در این زمینه داریم. 13 سال است که اعضای شورای (امنیت سازمان ملل) در این زمینه اجماع دارند. پیشنهادی که ما در این زمینه ارائه کرده‌ایم، کاملاً منطقی است.

وی افزود: چه از این طریق و چه مسیر دیگر، مطمئنیم که تحریم تسلیحاتی ایران، تمدید خواهد شد.
این د رحالی است که خبرگزاری بلومبرگ هم در همین روز گزارش داده بود که ایالات متحده قطعنامه جدیدی را با درخواست تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده‌است.

طبق این گزارش، این قطعنامه از کشورهای عضو سازمان ملل می‌خواهد که از فروش یا خرید هرگونه سلاح از ایران پرهیز کنند.

این قطعنامه همچنین از کشورها می‌خواهد که در رابطه با ایران از ارائه هرگونه آموزش فنی، منابع یا خدمات مالی، مشاوره، یا هرگونه کمک به تأمین، فروش، انتقال، ساخت، نگهداری، یا استفاده از جنگ‌افزار خودداری کنند.

خبرگزاری بلومبرگ خاطرنشان می‌کند که متن این قطعنامه دقیقاً مشابه با قطعنامه‌ای است که ایالات متحده در ماه ژوئن، کمتر از دو ماه پیش، ارائه کرده بود و این نشان می‌دهد که دولت ترامپ به درخواست متحدان و مخالفان خود در شورای امنیت برای ایجاد تغییر در متن ترتیب اثر نداده‌ است.