.
.
.

مکرون: اعطای کمک‌های اقتصادی مشروط به سیاست گذاری شفاف لبنان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه پس از ملاقات با روسای سه گانه لبنان در کاخ بعبدا تاکید کرد، بدون سیاست روشن و شفاف، امکان برخورداری لبنان از کمک‌های اقتصادی وجود نخواهد داشت.

رئیس جمهوری فرانسه که پنجشنبه 6 اوت وارد بیروت شد، بلافاصله برای بازدید از منطقه انفجار در بندر بیروت راهی این منطقه شد.

مکرون سپس به منطقه تخریب شده جمیزه در نزدیکی بندر بیروت رفت و از نزدیک حجم خرابی‌های به بار آمده در مناطقه مسکونی را مشاهده کرد.

رئیس جمهوری فرانسه از نزدیک شاهد و شنوای شکایات مردمی بود. کسانی که از اهمال شدید در مدیریت اقتصاد کشور و زیان‌های ناشی از این انفجار و همچنین فساد اداری و مالی عنان گسیخته شکایت داشتند تا حدی که برخی فریاد می‌زدند «مردم خواهان سقوط نظام هستند».

مکرون سپس برای ملاقات با میشل عون رئیس جمهوری، حسن دیاب نخست وزیر و نبیه بری رئیس مجلس راهی کاخ بعبدا شد و پس از ملاقات یک ساعته پشت درهای بسته، در سخنان کوتاهی خطاب به خبرنگاران، ضمن تاکید بر فاجعه آمیز بودن این انفجار و تبعات دردناک آن که شامل کشته، زخمی و مفقود شدن شمار زیادی از شهروندان عنوان کرد، برخورداری لبنان از کمک‌های اقتصادی و مالی در وهله نخست، لزوم سیاست شفاف و خالی از ابهام دولت و حاکمیت سیاسی لبنان را ایجاب می‌کند.

ماکرون در این سخنان کوتاه همچنین عنوان کرد که در ملاقات با مردم آسیب دیده از انفجار بندر بیروت، خشم و نارضایتی شدید آنها را از چگونگی مدیریت این بحران وبطور کلی سیاست گذاری‌های مالی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دولت را لمس کرده است.

به گفته کارشناسان مسائل لبنان، تاکید مکرون بر لزوم شفافیت اقتصادی و مالی در لبنان در راستای مواضع وزیر خارجه فرانسه قرار داشت که در سفر اخیر خود به لبنان و ملاقات با مسئولان لبنانی دقیقا بر همین موضوع انگشت گذارده و به عنوان پیش شرط هر نوع کمک به لبنان مورد تاکید قرار داده بود.