.
.
.

شنبه آینده در شهر کابل افغانستان رخصتی عمومی اعلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان پنج‌شنبه 6 اوت اعلام کرد، روز شنبه هفته آینده در شهر کابل این کشور به دلیل برگزاری لویه جرگه(نشست بزرگان) رخصتی عمومی می‌باشد.

این وزارت در صفحه فیسبوک خود نوشت، قرار است در روزهای جمعه و شنبه آینده لویه جرگه مشورتی صلح در شهر کابل برگزار شود به‌منظور کاهش تردد و جلوگیری از ازدحام ترافیکی روز شنبه هفته آینده تنها در کابل رخصتی عمومی می‌باشد.

در همین حال، مقام‌های امنیتی شهر کابل اعلام کردند، برای تأمین امنیت لویه جرگه تمام جاده‌های منتهی به محل برگزاری لویه جرگه از ساعت 4 بعد از ظهر امروز پنج‌شنبه تا ختم زمان لویه جرگه بسته خواهند بود.

قرار است لویه جرگه برای مشورت در مورد آزادی 400 زندانی طالبان فردا جمعه با اشتراک بیش از سه هزار نفر از سراسری افغانستان در شهر کابل برگزار شود. برای این لویه جرگه 330 میلیون افغانی( نزدیک به 4.3 میلیون دالر آمریکایی) بودجه در نظرگرفته شده است.

بیشتر شهروندان افغانستان از برگزاری لویه جرگه با هزینه سنگین مالی انتقاد شدید کرده می‌گویند، مصرف این بودجه گزاف در این شرایط خراب اقتصادی این کشور مناسب نیست.

اما امرالله صالح معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به این انتقادات در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «انتقاد شده است که چرا دولت سه صد میلیون افغانی را برای مشورت با ملت و تدویر لویه جرگه مشورتی صلح تخصیص داده است. دلایل این اقدام بزرگ و شجاعانه فردا (جمعه 7 اوت) در نطق رییس‌جمهور با وضاحت تشریح خواهد گردید».

صالح ادامه داد: «من منتظر بودم انتقاد بر ارقام نجومی دیگر صورت گیرد. دولت سالانه چهارهزار و دو صد میلیون افغانی را مصرف حفاظت و تامین امنیت رجال برجسته می‌نماید. شماری از این رجال و شخصیت‌ها بیشتر از نصف وقت خود را متاسفانه در تضعیف نظام به مصرف می‌رسانند تا به امیال و آرزوهای شخصی خود برسند و حرص اژدها گونه‌ای خود را بیشتر تغذیه نمایند. امید است این مصرف نجومی را به بحث بگیریم. بیایید بدانیم که بخاطر حفاظت از کدام شخص چه مقدار پول مصرف می‌شود. این بهتر است. مشورت به ملت و حرمت‌گذاری به نظر ملت با ارزش‌تر از هر قیمت است».

از سوی دیگر، گروه طالبان با نشر بیانیه‌ای با برگزاری لویه جرگه توسط دولت افغانستان مخالفت کرده و آن را یک اقدام غیرقانونی خوانده است که این لویه جرگه نمی‌تواند از مردم این کشور نمایندگی کند.

شایان ذکر است محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان جمعه 31 ژوئیه 2020 در پیام عیدی‌اش اعلام کرد، صلاحیت رهایی 400 زندانی طالبان را به لویه جرگه مشورتی(نشست بزرگان) واگذار می‌کند. اما آمریکا پیشنهاد کرده که صدها زندانی طالبان پس از رهایی تحت نظارت باشند.