.
.
.

ترامپ: انفجار بیروت احتمالا بر اثر مواد منفجره یا حمله بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه 5 اوت 2020 تاکید کرد که در حال حاضر هیچ کسی نمی‌تواند مشخص کند آنچه که سه‌شنبه بیروت را تکان داده حمله بوده است.

ترامپ در ادامه گفت آنچه در بیروت اتفاق افتاد تا الآن ناشناخته است و ممکن است هر چیزی باشد.

به گزارش خبرگزاری‌ها دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه چهارشنبه به وقت محلی آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت که «انفجار لبنان ممکن است در اثر مواد منفجره یا حمله بوده باشد» و افزود که «آنچه در لبنان اتفاق افتاده ممکن است به دلیل مواد منفجره بوده باشد اما در این رابطه اختلاف نظر وجود دارد».

ترامپ تاکید کرد «آنچه در بیروت اتفاق افتاده فاجعه‌بار است و تاکنون هیچ کسی نمی‌تواند درباره دلایل آن با قاطعیت صحبت کند». او همچنین افزود که «احتمال دارد هر چیزی باشد».

از سویی مارک میدوز کارمند ارشد کاخ سفید چهارشنبه گفت که دولت آمریکا بعید نمی‌داند انفجار خون‌باری که در بیروت پایتخت لبنان اتفاق افتاده، نتیجه حمله بوده باشد.

مارک میدوز افزود که دولت آمریکا همچنان در حال جمع‌آوری اطلاعاتی درباره انفجاری است که دولت لبنان گفته در نتیجه انبار غیر ایمن مواد شیمیایی خطرناک است.

این مقام کاخ سفید در گفتگو با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» و در واکنش به سوالی درباره اظهارات شامگاه سه‌شنبه دونالد ترامپ که گفته انفجار بیروت احتمالا در نتیجه انفجار بمب بوده، گفت: «امیدواریم که تنها یک حادثه غم‌انگیز باشد و نه یک اقدام تروریستی، اما ما همچنان در حال بررسی کل اطلاعات در این‌باره هستیم».

این انفجار بزرگ عصر سه‌شنبه 4 اوت 2020 پایتخت لبنان را تکان داد و بیش از 135 کشته و بیش از 5000 مجروح و شماری مفقود در پی داشت.

بنا به روایت رسمی این انفجار حاصل از منفجر شدن بیش از 2700 تن ماده نیترات آمونیوم بوده که سال‌هاست پس از مصادره شدن محموله آن در مقابل سواحل بیروت در بندر این شهر نگهداری می‌شده است، اما روایت‌های دیگر از انفجار مخزن سلاح‌های حزب الله در بندر بیروت حکایت دارد.