.
.
.

آمریکا در تلاش برای اعمال تحریم‌ فراگیر یا تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات‌متحده آمریکا همچنان در تلاش است تا تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی اعمال شده بر ایران که در ماه اکتبر آینده به پایان خواهد رسید را تمدید کند و در این رابطه تهدید کرد چنانچه تلاش‌هایش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران با شکست مواجه شود کل تحریم‌های فراگیر سازمان ملل‌متحد علیه تهران را که به‌ موجب توافق هسته‌ای 2015 به تعلیق درآمده است را باز خواهد گرداند.

در همین راستا مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات‌متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه 5 اوت 2020 تاکید کرد کشورش هفته آینده پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران را به شورای امنیت ارائه خواهد داد.

پمپئو خطاب به خبرنگاران گفت که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا «با وسیله یا روشی دیگر» تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران را تضمین خواهد کرد.

پمپئو همچنین تاکید کرد که علی‌رغم مخالفت روسیه و چین او از موفقیت تلاش‌های انجام شده در این زمینه اطمینان دارد.

پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی ارائه شده از سوی ایالات‌متحده آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران حداقل به 9 رای موافق نیاز دارد تا چین و روسیه را مجبور سازد دست به استفاده از حق وتو بزنند.

وزیر خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه گفت:«ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران مطرح خواهد کرد.. پیشنهادی که مطرح می‌کنیم به طور واضح معقول است».

او همچنین با اشاره به نقش ایران در برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه گفت:« جنگ در یمن به خاطر مسلح‌‌ کردن حوثی‌ها توسط ایران ادامه دارد» و افزود:« اجازه پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران را نخواهیم داد».

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت کشورهایی هستند که برای دستیابی به سلاحی تلاش می‌کنند که «ثبات خاورمیانه را بر هم خواهد زد و اسرائیل، اروپا و جان آمریکایی‌ها را نیز تهدید خواهد کرد». او در این رابطه تاکید کرد که «اجازه وقوع چنین چیزی را نخواهیم داد و در این راستا تمامی ابزارهای دیپلماتیک ممکن را به کار خواهیم گرفت».

این در حالی است که برایان هوک مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا پیش‌تر گفته بود که دونالد ترامپ به وضوح گفته که ایران به سلاح هسته دست نخواهد یافت.

شایان ذکر است که ایران از آغاز سال 2007 از خرید و فروش سلاح تحریم شده بود اما طبق قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت که پس از توافق هسته‌ای 2015 به تصویب رسیده مقرر شد تا تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران در 18 اکتبر 2020 پایان یابد.

اکنون اما ایالات متحده آمریکا در تلاش است تا تحریم‌های خرید و فروش تسلیحات کلاسیک که از سوی سازمان ملل علیه ایران اعمال شده است را به طور نامحدود تمدید کند.

از سویی و علی‌رغم خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای 2015 با ایران، چنانچه طهران به تعهدات هسته‌ایش پایبند نباشد واشنگتن همچنان حق خود را برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران محفوظ می‌داند.

این موضع با استناد بر دلیلی قانونی نزد وزارت خارجه آمریکا است با این مفاد که ایالات متحده آمریکا علی‌رغم این‌که دیگر در توافق هسته‌ای با ایران طرف نیست اما همچنان به موجب احکام قطعنامه شورای امنیت مشارکت کننده اصلی در این زمینه است.

افزون بر آن ایالات‌متحده آمریکا تهدید کرد که چنانچه تلاش‌هایش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ناکام شود مکانیسمی را فعال خواهد کرد که به موجب آن اعمال همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را بنا به روندی که در توافق هسته‌ای سال 2015 آمده از سر خواهد گرفت.