کرافت: روسیه و چین احتمالاً تحریم تسلیحاتی ایران را وتو خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که کمتر از 80 روز دیگر تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت به پایان می‌رسد، کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد، می‌گوید روسیه و چین احتمالاً پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده برای تمدید این تحریم را وتو می‌کنند.

شبکه خبری آمریکایی بلومبرگ چهارشنبه 5 اوت به نقل از خانم کرافت گفته‌ است که کشورش امید چندانی ندارد که روسیه و چین از قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده که ماه گذشته میان اعضای شورای امنیت توزیع شد، حمایت کنند.

Advertisement

جزئیات این پیش‌نویس تاکنون به‌طور رسمی منتشر نشده اما برخی از گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن است که آمریکا در این پیش‌نویس تأکید کرده‌است که اعضای سازمان ملل از خرید و فروش سلاح با ایران خودداری کنند.

شایان ذکر است که تحریم تسلیحاتی شورای امنیت قرار است 27 مهرماه امسال تمام شود.

قطعنامه 2231 شورای امنیت پیش‌بینی کرده که این تحریم باید حداکثر پنج سال پس از پذیرش توافق هسته‌ای برجام با قدرت‌های جهانی، پایان بگیرد. آمریکا بیش از یک سال است که می‌گوید به دلیل سابقه‌ای که ایران از خود نشان داده نباید این تحریم‌ها برداشته شود.

کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل گفته به جز چین و روسیه، سیاست کشورش در همکاری با اعضای سازمان ملل‌متحد برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مؤثر واقع شده اما حالا که به گفته او این دو کشور در صدد وتوی پیش‌نویس تمدید تحریم ایران هستند باید «منزوی و انگشت‌نما» شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم