مهاجم انتحاری به زندان جلال‌آباد افغانستان یک پزشک هندی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شماری از رسانه‌های هندی چهارشنبه 5 اوت به نقل از مقام‌های هند گزارش دادند که عامل انفجار موتر(خودرو) بمب‌گذاری شده به دروازه ورودی زندان شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان یک پزشک(داکتر) هندی بوده است.

روزنامه «هندوستان تایمز» به نقل از استخبارات هند نوشت، از میان سه شهروند هندی متهم به دست داشتن در حمله روز گذشته به زندان جلال‌آباد یک پزشک هندی بنام «ایجاس کلوکیتیا پوراییل» بوده است.

این روزنامه در ادامه نوشت، ایجاس کلوکیتیا پوراییل پزشک هندی عضو گروه داعش بود که در فهرست تحت تعقیب آژانس تحقیقات ملی هند قرار داشت. وی پس از آن شناسایی شد که گروه داعش تصاویر یازده مهاجم حمله‌کننده به زندان جلال‌آباد را نشر کرد که عکس ایجاس کلوکیتیا پوراییل قابل شناسایی بود و دو شهروند دیگر هندی ماسک پوشیده بودند.

براساس نوشته این روزنامه، ایجاس کلوکیتیا پوراییل در سال 2016 به گروه داعش پیوست و آژانس تحقیقات ملی هند، وی را جز فراری‌های تحت تعقیب عنوان کرده است.

شایان ذکر است که گروهی از مهاجمان مسلح حوالی ساعت 6:45 عصر(به وقت محلی) یک‌شنبه 2 اوت 2020 یک موتر(خودرو) بمب‌گذاری شده در دروازه ورودی زندان شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان انفجار دادند و پس از آن بالای این زندان حمله کردند. برخی منابع گفتند که دو انفجار در داخل این زندان نیز رخ داد.

درگیری میان مهاجمان انتحاری و نیروهای امنیتی افغان نزدیک به 18 ساعت دوام کرد.

گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

مقام‌های افغانستان تایید کردند، درگیری میان مهاجمان انتحاری و نیروهای امنیتی افغان در زندان شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق این کشور بعد از ظهر دوشنبه 3 اوت پایان یافت که در نتیجه 29 نفر جان باختند و نزدیک به 50 تن دیگر زخم برداشتند.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان در توییتی نوشت: «زندان ننگرهار از وجود تروریستان پاکسازی شد. در عملیات پاکسازی نیروهای دفاعی و امنیتی، 5 تروریست در داخل زندان کشته شدند. همچنان 3 زندانی توسط تروریست‌ها کشته شدند که در میان کشته شده‌ها 2 تن شان طالبان بودند».

در همین حال، یک منبع معتبر به شبکه طلوع نیوز گفت، در درگیری در داخل زندان شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار، 700 زندانی موفق به فرار شده بودند اما دوباره دستگیر شدند.

این منبع معتبر اضافه کرد، در این زندان شهر جلال‌آباد در مجموع یک هزار و 500 نفر زندانی هستند که از این میان 300 زندانی آن افراد گروه داعش می‌باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم