مصطفی صالحی از بازداشت‌ شدگان اعتراضات دیماه 96 اعدام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مصطفی صالحی یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه 96 سحرگاه امروز چهارشنبه 5 اوت در زندان دستگرد اصفهان اعدام شد.

صالحی روز دوشنبه 14 مردادماه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. مصطفی صالحی یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه ۹۶ در شهر کهریزسنگ از توابع شهرستان نجف آباد در استان اصفهان است که در اواخر سال 97 به اتهام قتل یکی از نیروهای سپاه پاسداران در اعتراضات سراسری در دادگاه کیفری یک استان اصفهان محاکمه شده بود.

Advertisement

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز چهارشنبه 5 اوت 2020 برابر با 15 مرداد 99 مصطفی صالحی یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه 96 در زندان دستگرد اصفهان اعدام شد.

خبرگزاری فارس از خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای امنیتی در مطلبی ضمن تایید اجرای حکم اعدام آقای صالحی نوشته است وی از عوامل اصلی اعتراضات دیماه سال 96 در کهریزسنگ نجف‌آباد بود که پس از چندین جلسه دادگاه به اتهام قتل سجاد شاه‌سنایی به اعدام محکوم شد و بعد از 3 سال بررسی و طی مراحل قضایی، بامداد امروز اعدام شد.

هرانا روز گذشته در گزارشی از انتقال مصطفی صالحی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام خبر داد و گفته بود که بررسی های هرانا در تماس با نزدیکان این زندانی حاکی از آن است که آقای صالحی که در زندان دستگرد اصفهان محبوس است و طی 24 ساعت اخیر با خانواده خود تماسی نداشته است. این وضعیت و تداوم بی خبری از او بر نگرانی‌ها از سرنوشت این شهروند افزوده است.

مصطفی صالحی پیشتر در جریان اعتراضات دی‌ماه 96 در شهر کهریزسنگ نجف آباد در استان اصفهان بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان دستگرد اصفهان منتقل شد.
آقای صالحی نهایتا در اواخر سال 97 در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان اصفهان به ریاست قاضی مرادعلی نجف پور محاکمه شد. اتهام مطروحه در جریان این جلسه دادگاه علیه آقای صالحی قتل سجاد شاه سنایی یکی از نیروهای سپاه پاسداران و ضرب و جرح 6 نفر دیگر عنوان شد.

پیشتر خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه در گزارشی با اعلام اینکه پاسدار سجاد شاه سنایی در جریان اعتراضات دیماه 96، زمانی که به همراه دیگر مأموران در تلاش برای باز کردن محور اصفهان – نجف‌آباد بود، با شلیک گلوله اسلحه شکاری کشته شد، از صدور حکم برای آقای صالحی در این پرونده خبر داد. با این حال پس از آن قوه قضائیه دیگر در این خصوص اطلاع رسانی نکرد.

پیش از این نیز ۱۳ تن دیگر از متهمان اعتراضات مربوط به دیماه 96 در خمینی شهر اصفهان مورد محاکمه قرار گرفتند و 5 تن از آنان به نام‌های مهدی صالحی قلعه شاهرخی، محمد بسطامی، مجید نظری کندری، هادی کیانی و عباس محمدی در بهمن ۹۸ توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب اصفهان هرکدام به ۲ بار اعدام و 5 سال حبس تعزیری محکوم شدند. این پرونده در مورد سایر متهمان به صدور حکم زندان و شلاق منتهی شده است. هفته گفته گذشته و در پی بی خبری از وضعیت این زندانیان، خانواده‌های آنها و فعالان حقوق بشر، نسبت به احتمال اعدام این افراد ابراز نگرانی کردند. دادگستری استان اصفهان در واکنش به افزایش نگرانی‌ها از احتمال اعدام «پنهانی» این افراد در خمینی شهر، مدعی شد: “این اشخاص اعدام نشده‌اند و تشریفات قانونی برای اعدام این پنج تن طی نشده است.”

اعتراضات دیماه 1396
در اعتراضات اواخر سال 96 که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دستکم 25 تن کشته و حدود 5 هزار نفر نیز بازداشت شدند. رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفت‌وگوی خود در این باره اذعان کرد: «اعتراضات دی ماه 96 در 100 شهر ایران روی داد که این اعتراضات در 40 شهر به خشونت کشیده شد». چندی پیش نیز علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اعتراضات دی ماه 96 گفت که این اعتراضات 160 شهر کل کشور را در بر گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم