در اثر انفجار بيروت 300هزار لبنانی بی‌خانمان شده و 5میلیارد دلار زیان وارد شده‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته مروان عبود استاندار بیروت میزان زیان‌های به‌بار آمده از انفجار سه‌شنبه 4 اوت در بندر بیروت معادل 3 تا 5میلیارد دلار است.

رسانه‌های داخلی لبنان به نقل از او افزودند که 300 هزار لبنانی نیز در پی وقوع این انفجار مهیب، بی خانمان شده‌اند.

به گزار ش انستیتو آمریکایی دفاع از مردم سالاری، این حادثه اسف‌بار بر میزان درد و رنج و نیازمندی اقتصاد لبنان افزود که پیشتر از این حادثه به 95 میلیارد دلار برای نجات اقتصاد خود احتیاج داشت.

بر اساس گزارش تازه این انستیتو، لبنان به 67 میلیارد دلار برای تحقق ثبات بخش بانکی خود آنهم با نرخ غیررسمی 4000 لیره در برابر هر دلار، نیاز دارد.

این مبلغ شامل 22 میلیارد دلار زیان‌های وارد شده به بانک مرکزی و همچنین زیان‌های پیش بینین شده معادل 4.2 میلیارد دلار یا بیشتر مربوط به اوراق قرضه به یورو نمی‌گردد.

بر اساس این گزارش، لبنان به شکلی تقریبی نیازمند 100 میلیارد دلار است و این حجم از نقدینگی شامل هزینه‌های زیربنایی عمومی و نیازمندی‌های دیگر نمی‌گردد.

در این راستا گسترده‌ترین طرح نجات اقتصادی اجرا شده از سوی بانک جهانی در مورد آرژانتین در سال 2018 با بودجه برابر با 57 میلیارد دلار به اجرا در آمده است.

شایان ذکر است که ساعت 6 بعداز ظهر سه‌شنبه 4 اوت، انفجاری بسیار مهیب در بندر بیروت رخ داد که دست کم 100 نفر را به کام مرگ فرستاد و نزدیک به 4 هزار تن زخمی نیز برجای گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم