بانک جهانی 280 میلیون دالر برای برنامه «دسترخوان ملی» افغانستان تصویب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت مالیه(دارایی) افغانستان چهارشنبه 5 اوت با نشر اعلامیه‌ای نوشت، بانک جهانی دو بسته کمکی به ارزش 380 میلیون دالر را برای برنامه «دسترخوان ملی»، پروژۀ زراعتی اضطراری و تامین مواد غذایی (EATS) را به‌منظور مبارزه علیه تاثیرات منفی اقتصادی ویروس کرونا به این کشور تصویب کرد.

در این اعلامیه آمده: «از جمله مبلغ متذکره، 280 میلیون دالر آمریکایی آن برای حمایت از برنامه دسترخوان ملی می‌باشد که به منظور حمایت از خانواده‌های فقیر و آسیب‌پذیر اختصاص یافته است که مبلغ 155 میلیون دالر آن از طرف انجمن توسعه بین‌المللی (IDA) که یکی از زیرمجموعه‌های بانک می‌باشد، و مبلغ 125 میلیون دالر آن از طرف صندوق وجهی بازسازی افغانستان(ARTF) به مدیریت بانک جهانی به نمایندگی از 34 تمویل کننده پرداخت می‌گردد».

Advertisement

در اعلامیه ذکر شده، این پروژه 2.9 میلیون خانواده را در سراسری افغانستان مستفید خواهد کرد که برنامه دسترخوان ملی از طریق میثاق شهروندی به پیش برده شده و 90 درصد اقشار آسیب‌پذیر را که درآمد روزانه ایشان دو دالر یا کمتر از آن است، تحت پوشش قرار می‌دهد.
در این اعلامیه یادآوری شده: «از مجموع بسته 380 میلیون دالر، مبلغ 100 میلیون دالر آن برای پروژه اضطراری زراعتی و تامین مواد غذائی اختصاص یافته است که از 55 میلیون دالر آن از طرف انجمن توسعه بین‌المللی و مبلغ 45 میلیون دالر آن از طرف صندوق وجهی بازسازی افغانستان تامین می‌گردد. که جهت مدیریت بهتر و موثر ویروس کوید 19 و همکاری به نیازمندان به دولت افغانستان کمک شده است».

وزارت مالیه(دارایی) افغانستان گفته، این پول در زمینه‌های ارایه خدمات آبیاری در بخش زراعت، توزیع تخم‌های اصلاح شده زراعتی به دهاقین(کشاورزان) به خصوص گندم که 70 فیصد غذای اصلی مردم افغانستان را تشکیل می‌دهد اختصاص داده خواهد شد. همچنان این پروژه در بخش طرح‌های آبیاری و کاریابی کوتاه مدت در مناطق روستایی نیز کمک خواهد کرد.

شایان ذکر است که حکومت افغانستان اخیراً برنامه کمک غذایی به نیازمندان تحت نام «دسترخوان ملی» را ایجاد کرد که این برنامه از سوی مجلس نمایندگان این کشور با اکثریت آرا رد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم