آمریکا ضمن محکومیت دخالت‌ خارجی جنگ در لیبی را «بدون برنده‌» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کاخ سفید سه‌شنبه 4 اوت 2020 ضمن محکومیت حضور نیروهای خارجی در لیبی تاکید کرد که جنگ داخلی پیچیده‌ای که لیبی شاهد آن است «برنده‌ای» نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری‌ها در بیانیه صادره از رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا آمده است« ایالات متحده آمریکا بی نهایت از افزایش تنش‌ها در لیبی نگران است. ما به شدت با دخالت نیروهای خارجی در لیبی، از جمله آن استفاده از مزدوران و جنگجویان قراردادی از سوی همه طرف‌ها مخالفیم».

اوبراین که سه‌شنبه فعالیتش را پس از بهبودی از مبتلا شدنش به ویروس کرونا آغاز کرده، گفت جنگ نفوذ بین‌المللی در کشور غنی از نفت لیبی که از جایگاه استراتژیکی برخوردار است باعث مطرح شدن «تهدیدهای خطرناکی علیه ثبات منطقه‌ای و تجارت جهانی» شده است.

او گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اخیرا پرونده لیبی را با تعدادی از رهبران کشورها مورد بحث قرار داده و تاکید کرده آنچه واضح است این است که این جنگ برنده‌ای نخواهد داشت.

مشاور ترامپ با اشاره به این‌که «تنها مردم لیبی هستند که چنانچه برای بازپس گرفتن حاکمیت و بازسازی کشورشان متحد شوند برنده خواهند بود».

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا همچنین از همه طرف‌ها خواست تا با شفافیت کامل اجازه از سرگیری فعالیت‌های شرکت ملی نفت لیبی را بدهند و راه حلی به غیر از کاربرد سلاح در شهرهای سرت و الجفره را به مورد اجرا بگذارند.

در همین راستا ایالات متحده آمریکا به احترام به تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده از سوی سازمان ملل علیه لیبی و همچنین امضای توافق آتش‌بس از طریق انجام گفتگوهایی به سرپرستی سازمان ملل دعوت کرد.

اوبراین همچنین گفت که ایالات متحده آمریکا به شدت از درگیری‌های رو به افزایش و دخالت نیروهای خارجی که منافع امنیت گروهی ایالات متحده آمریکا و هم‌پیمانانش را تضعیف می‌کند، ناراحت است.

او نیز افزود که واشنگتن همچنان به ایفای نقش « فعال اما بی‌طرف» برای کمک به ایجاد راه حلی در حمایت از حاکمیت لیبی و دفاع از منافع مشترک ایالات متحده و هم‌پیمانانش متعهد است.

این در حالی است که ترکیه تاکنون هزاران تن از مزدوران سوری و افسران ترکیه‌ای و همچنین تن‌های بسیاری از مهمات و تسلیحات نظامی را برای دفاع از نیروهای الوفاق لیبی به این کشور ارسال کرده است.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، پنتاگون ماه گذشته تصاویری ماهواره‌ای را منتشر کرد که گفته دلایلی مبنی بر انتشار مهمات و سلاح‌های روسیه در سرت را نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم