پس از ایران، برافراشتن پرچم طالبان در ترکیه خبرساز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از نمایش پرچم طالبان در قلب تهران، برخی از حامیان گروه طالبان پرچم این گروه را در شهر استانبول ترکیه نیز برافراشتند.

بیشتر کاربران افغان تصویر نمایش پرچم طالبان در شهر استانبول ترکیه را دست‌به‌دست کرده و این کار آنها را شدیداً محکوم کردند.

در همین حال، منابع در تهران جمعه 31 ژوئیه 2020 از تجمع و بر افراشته‌شدن پرچم «طالبان مقیم تهران» همزمان با آتش‌بس سه‌روزه به مناسبت عید قربان میان این گروه و دولت افغانستان در پارک ملت تهران خبر دادند.

عارف احمدی مهاجر افغان در ایران در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «آتش‌بس سه‌روزه عید بر طالبان مقیم تهران هم تاثیر مثبت گذاشته، به صورت آزادانه [در بوستان ملت تهران] و با پرچم بی‌رنگ‌شان گشت‌و‌گذار می‌کنند و از صلح و آرامش لذت می‌برند».

احمدی در ادامه نوشت: «کنارشان رفتم تا عکس بگیرم، اجازه نمی‌دادند ولی وقتی کمی پشتو حرف زدم و اختر مبارکی کردم آرام‌تر شدند و این چند فریم عکس را گرفتم».

پس از نمایش پرچم گروه طالبان در «پارک ملت» در قلب شهر تهران، کاربران افغان در شبکه اجتماعی توییتر با راه اندازی هشتگ «از طالبان حمایت نکنید» واکنش‌های شدید نشان دادند.

داوود ناجی مشاور سیاسی شورای امنیت ملی افغانستان در توییتی نوشت: «جمهوری اسلامی که مهاجران را در رودخانه مرزی غرق می‌کنند و یا در آتش می‌سوزانند، اما طالبان را تجهیز می‌کنند و حامیانش در پارک ملت پرچم طالبان را بلند کنند. طالبان همان‌گروهی است که یازده دیپلمات و خبرنگار ایرانی را در مزار کشتند‎».

حضرت سالک کاربر دیگر و خبرنگار آزاد نوشت: «‏سال پیش نوشتم که طالبان در ایران دفتر رسمی دارند. اما پاچه گیران نظام اسلامی مثل موریانه‌ها چسپیدند که نه اینگونه نیست و تو توهین می‌کنی! طالبان در ایران دفتر رسمی و دم و دستگاه مجهز در اختیار دارند و از سوی بیت رهبری ایران مستقیم حمایت می‌شوند. این چیزیست که خودم با چشم سر دیدم!».

برخی کاربران نوشتند که 70 نفر از حامیان طالبان در روز اول عید پرچم طالبان را در پارک ملت تهران برافراشتند اما رسانه ایرانی انصاف نیوز به نقل از نگهبان پارک ملت تهران گزارش داد که شمار این افراد 10 نفر بودند و دستگیر شدند.

اما قدرت الله رجوی کاربر افغان در این مورد نوشت: «‏‎‎‎‎اولا به رسانه‌های ایران و مقاماتش هیچ اعتباری نیست، هواپیمای اوکراینی را زدند و تا دو روز انکار می‌کردند. ثانیا در همان خبر اطلاعات ضد و نقیض وجود داره، یکی میگه دستگیر شدند و دیگری میگه نشدند. کمی حب الوطن داشته باشید و از ماله کشی آخوندها دست بردارید».

در همین حال، ساسان آقایی کاربر ایرانی در این مورد نوشت: «‏مردم شریف افغانستان؛ حضور تروریست‌ها و آدم‌کش‌‌های طالبان در پایتخت کشور ما، هیچ ارتباطی با نیت‌ها و خواسته‌های واقعی مردم ایران ندارد. ما نیز مانند شما از بنیادگرایان نفرت داریم و شعار محوری ما در همه‌ی این سال‌ها یکی‌ست؛ مرگ بر طالبان چه کابل چه تهران. به طالبان باج ندهید».

واکنش کاربران افغان به اقدام دولت ایران: طالبان مقیم تهران را دستگیر کنید

پس از اعلام مقام‌های ایرانی مبنی به دستگیری عاملان تولید و بازنشر خبر نمایش پرچم طالبان در پارک ملت تهران، بیشتر کاربران افغان از این کار دولت ایران شدیداً انتقاد کرده و نوشتند، طالبانی که برای آموزش نظامی به ایران رفته اند آزاد هستند، اما کسی که خبر حضور آنها را نشر کرده دستگیر شده است.

بیشتر کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «عارف احمدی را آزاد کنید» دادخواهی مجازی راه‌اندازی کرده از وزارت امور خارجه افغانستان خواستند باید از طریق سفارت این کشور در تهران این موضوع را بررسی کند و اطمینان دهد که به عارف احمدی کدام آسیبی نرسیده است.

این کاربران افغان تاکید کرده که عارف احمدی مرتکب هیچ جرمی نشده بلکه فقط از حضور طالبان در قلب تهران اطلاع داده است.

موسا ظفر کاربر افغان نوشت: «عارف احمدی را دریابید. عارف احمدی اولین کسی بود که عکس طالبان در پارک ملت تهران را نشر کرد. اکنون مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند که "عاملان انتشار" این خبر را دستگیر کرده‌اند».

ظفر در ادامه نوشت: «یعنی طالبانی که برای آموزش نظامی به ایران رفته‌اند و در پارک تجمع کردند آزاد هستند اما کسی که خبر حضور آنها در پارک را نشر کرده دستگیر شده است».

صابر رحیمی کاربر دیگر افغان نوشت: « عارف احمدى دربازداشت است بجرمى كى چرا آموزش طالبان را افشا کرده است».

روح‌الله حسینی کاربر دیگری نوشت: « از جناب احمدی صاحب حمایت می‌کنیم که صدای خود را علیه ایران کثیف که در ظاهر خود را دوست افغانستان ولی در باطن حامی تروریست وطالبان به ضد افغانستان معرفی می‌کند».

محمد عماد کاربر دیگر نوشت: « این از عادت‌های جمهوری اسلامی است عاملین ازاد هستن و نشر کننده‌ها به جرم انتشار باید زندانی شوند».
عبدالولی کاکایی نوشت، عارف احمدی را «دیشب ساعت 3 شب از خانه‌اش گرفته و برده اند. هنوز معلوم نیست کجا برده‌اند».

دستگیری عاملان نشر خبر برافراشتن پرچم طالبان در تهران

پس از انتشار تصاویر تجمع و برافراشته‌شدن پرچم «طالبان مقیم تهران» همزمان با آتش‌بس سه‌روزه به مناسبت عید قربان میان این گروه و دولت افغانستان، پولیس امنیت عمومی «تهران بزرگ» از دستگیری عاملان تولید و باز نشر این عکس‌ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی ذوالقدری رئیس پولیس امنیت عمومی تهران بزرگ روز شنبه 1 اوت 2020 گفت «با توجه به اینکه روز گذشته در پی انتشار عکس‌هایی در فضای مجازی که در آن چند نفر در یکی از پارک‌های تهران پرچم یک گروهک تروریستی را به نمایش گذاشته بودند، موضوع در دستور کار پلیس امنیت عمومی قرار گرفت».

او افزود «در پی این اقدام که موجبات سوء استفاده رسانه‌های معاند را در پی داشت با سرعت عمل پلیس عاملان اصلی تولید و بازنشر این تصاویر شناسایی و دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شدند».

رئیس پولیس امنیت عمومی تهران بزرگ در پایان مدعی شد که این افراد هیچ ارتباطی با «گروهگ تروریستی مذکور» نداشتند.

از سوی دیگر براساس گزارش منابع خبری، صدیق صدیقی سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به نمایش پرچم طالبان در کشورهای ایران و ترکیه گفته است، کشورهای همسایه به گروه‌های که تهدید برای مردم افغانستان است اجازه فعالیت آزادانه ندهند بلکه در کنار مردم و دولت مشروع این کشور باشند.

دولت ایران: ما با طالبان تماس داریم

علی ذوالقدری رئیس پولیس امنیت عمومی تهران بزرگ در حالی گروه طالبان را «تروریست» خطاب می‌کند که پیشتر عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران 19 ژوئیه 2020 در مصاحبه اختصاصی با طلوع نیوز تایید کرد که دولت ایران با طالبان تماس دارد.

عراقچی در آن زمان گفت «شاید چندین سال است که ما همان‌طوری که با همه گروه‌ها تماس داشتیم با آن‌ها [طالبان] هم تماس داشتیم؛ نظرات‌شان را شنیدیم، نظرات خودمان را هم گفتیم، در یک مقطعی هم نمایندۀ آن‌ها به ایران سفر کرد، من باهاش صحبت کردم، با من گفت‌وگو کرد. یک‌بار دیگر هم نمایندۀ دیگری [طالبان به ایران] آمد که با وزیر خارجه ما ملاقات کرد».

در همین رابطه عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان در 8 ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفته بود، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد.

وردک اضافه کرد، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ‌های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است سلاح‌های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می‌گیرند.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به تاریخ 7 ژانویه 2020 در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است. پمپئو تاکید کرد، دولت ایران با گروه طالبان به شمول شبکه حقانی و ملا دادالله رابطه دارد.

از جانب دیگر، قبل از این برخی مقام‌های حکومت افغانستان از دیدارها و گفت‌وگوهای برخی کشورها با اعضای طالبان انتقاد کرده و گفته بودند، این اقدام باعث مشروعیت بخشیدن به این گروه می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم