پایان اولین مرحله از تحقیقات بین‌المللی درباره منشا انتشار کرونا در ووهان چین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان جهانی بهداشت دوشنبه 3 اوت 2020 اعلام کرد، تیمی پیشگام از کارشناسان بین‌المللی اولین گام از ماموریت‌شان برای تحقیق‌ درباره منشا انتشار ویروس جدید کرونا در ووهان چین را به پایان رساندند.

در همین راستا سازمان جهانی بهداشت وابسته به سازمان ملل متحد، خود را برای اعزام گروه بزرگی از کارشناسان بین‌المللی برای بررسی و تحقیق درباره اولین کانون انتشار ویروس جدید کرونا در ووهان چین آماده می‌کند.

تیدروس ادهانوم رئیس سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت که «تیم بین‌المللی» در ووهان مستقر خواهد شد، شهری که اعتقاد می‌رود اولین کانون انتشار ویروس کرونا باشد. او همچنین بدون ارائه توضیحی بیشتر افزود که سازمان جهانی بهداشت و چین درباره ترکیب «تخصص‌های» اعضای تیم کارشناسان بین‌المللی به صیغه مشترکی دست یافته‌اند.

او در کنفرانس خبری گفت که « تیم پیشگام سازمان جهانی بهداشت که به چین سفر کرده ماموریت خود را برای گذاشتن بنیان برای تلاش‌های مشترک جهت تشخیص منشأ ویروس کرونا به پایان رسانده و تحقیقات درباره پاندمی کرونا در ووهان آغاز خواهد شد تا منبع احتمالی انتشار ویروس و انتقال آن به اولین مورد‌های مبتلا به کرونا در این شهر شناسایی شود».

مدیر سازمان جهانی بهداشت دلایل و فرضیه‌های موجود در این زمینه را مقدمه‌ای برای انجام تحقیقات هر چه بیشتر در این زمینه در دراز مدت عنوان کرد.

این اظهارات تیدروس ادهانوم رئیس سازمان جهانی بهداشت همزمان با آن مطرح می‌شود که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا، برزیل، هند همچنان در حال افزایش است و از سویی دیگر محققان در تلاشند تا توضیحی را درباره منشأ ویروس کرونا و این‌که چگونه اواخر سال گذشته از حیوانات به انسان منتقل شده است، ارائه دهند.

مایکل ریان رئیس بخش اورژانس در سازمان جهانی بهداشت با اشاره به شکاف‌های موجود در سایه پاندمی کرونا گفت تحقیقاتی که می‌بایست انجام شود و داده‌هایی که می‌بایست جمع‌آوری شود ارزیابی خواهند شد.

مایکل رایان توضیح داد که تیم پیشگام دو نفره اعزامی از چین نبوده و تاکنون مورد «بازجویی» قرار نگرفته است.

از طرفی دفتر رسانه‌ای سازمان جهانی بهداشت که خبرگزاری آسوشیتد پرس پس از پایان کنفرانس خبری تلاش کرد با آن ارتباط برقرار کند اما هیچ‌گونه جزئیاتی درباره نوع تخصص‌های تیم کارشناسان اعزامی از سوی سازمان جهانی بهداشت به چین، ارائه نداد.

سازمان جهانی بهداشت همچنین گفت که تیم کارشناسان بین‌المللی اعزامی به چین طی این ماموریت سه هفته‌ای «گفت‌وگوهای فشرده‌ای» را با همتایان چینی‌شان انجام داد‌ه‌اند و از طریق ویدیو کنفرانس‌های تلویزیونی مدار بسته متعدد با دانشمندان ویروس‌شناس چین و دیگر دانشمندان در ووهان چین و از آن جمله با دانشمندانی از مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان به رایزنی پرداخته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم