مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان: طالبان مانع اصلی میان مردم و فضای زیبای طبیعت هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شاه‌حسین مرتضوی مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان سه‌شنبه 4 اوت در توییتی نوشت، گروه طالبان مانع اصلی میان مردم و فضای زیبای طبیعت است.

مرتضوی نوشت: «طالبان دیوار بلند و مانع اصلی میان مردم و فضای زیبای طبیعت اند. حضور این گروه سبب شده است تا مردم از تماشای جاذبه‌های زیبای طبیعی محروم شوند. همه ولایت‌های کشور همانند بامیان می‌توانند در فضای امن شاهد حضور گردشگران داخلی و بیرونی باشند».

Advertisement

هرچند سه روز عید میان دولت افغانستان و گروه طالبان آتش‌بس اعلام شده بود و هزاران تن از شهروندان افغان از نقاط مختلف این کشور برای تفریح به ولایت بامیان رفتند.

اما وزارت امور داخله افغانستان دوشنبه 3 اوت اعلام کرد، گروه طالبان در جریان عید قربان 20 غیرنظامی را کشته و 40 تن دیگر را زخمی کردند.
طارق آرین سخنگوی این وزارت در توییتی نوشت، گروه طالبان در جریان آتش‌بس سه روزه در عید قربان مرتکب 38 مورد تخطی شدند.

آرین اضافه کرد: «طالبان باربار مرتکب نقض اصول محاربه و کاهش خشونت شده‌اند. کشتار مردم و حملات تهاجمی در دوره‌ی کاهش خشونت، آتش‌بس عید سعید فطر و نیز سه روز عید اضحی نشان‌دهنده‌ی عدم تعهد این گروه به آنچه می‌گوید محسوب می‌گردد».

در همین حال، گروه طالبان در این مورد واکنش نشان اعلام کرد، این گروه در روزهای عید هیچ مورد نقض ندارد و ادعای وارد شدن تلفات به افراد غیرنظامی از سوی طالبان حقیقت ندارد.

شایان ذکر است که میان گروه طالبان و دولت افغانستان در جریان سه روز عید آتش‌بس اعلام شده بود. هم‌چنان تلویزیون ملی افغانستان گزارش داد که لویه جرگه (نشست بزرگان) در مورد سرنوشت 400 زندانی طالبان به تاریخ 7 اوت امسال برگزار می‌شود.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان جمعه 31 ژوئیه 2020 در پیام عیدی‌اش اعلام کرد، صلاحیت رهایی 400 زندانی طالبان را به لویه جرگه مشورتی(نشست بزرگان) واگذار می‌کند. اما آمریکا پیشنهاد کرده که صدها زندانی طالبان پس از رهایی تحت نظارت باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم