ایران؛ زن مشهدی که شوهر خود را ناخواسته کشته بود به دار آویخته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

منابع خبری ایران روز سه شنبه از به دار آویختن زنی در مشهد که طی مشاجره‌ای با شوهرش درباره یک زن دیگر، او را ناخواسته کشته بود، خبر دادند.

بر اساس گزارش خراسان، امروز سه‌شنبه 4 اوت 2020، زن 32 ساله‌ای که 6 سال قبل شوهر 36 ساله‌اش را ناخواسته و به طور تصادفی با ضربه چاقو کشته بود، سپیده‌دم یکشنبه در زندان مرکزی مشهد به دار آویخته شد.

بر اساس این گزارش، حادثه قتل در تاریخ 12 ژوئن 2014 در یک انبار ضایعاتی رخ داد، زمانی که یک زن دیگر که به گفته قاضی دادگاه همسر دوم این مرد بوده و از او می‌خواهد با او به بیرون انبار بیاید.

اما همسر مرد با رفتن شوهرش با آن زن مخالفت می‌کند و از او می‌خواهد همانجا بماند که شوهرش نه تنها این خواسته زنش را رد می‌کند بلکه تهدید می‌کند که او را در آغل سگ خواهد انداخت.

زن هم که در آن هنگام مشغول شستن تیغه یک چاقو برای بریدن هندوانه بود به طرف شوهر 36 ساله‌اش برگشت و با یکدیگر درگیر شدند در این میان ناگهان تیغه چاقو به قفسه سینه مرد جوان فرو رفت و او تلوتلوخوران روی موتورسیکلت افتاد که در انبار ضایعات پارک شده بود. زن با کمک فرد دیگری همسر مجروحش را به بیمارستان منتقل می‌کند اما تلاش بی‌فایده بود و مرد جان خود را از دست می‌دهد.

این زن که در همان مراحل اولیه تحقیقات، قتل همسرش را به گردن گرفت هنگام بازسازی صحنه جنایت در حضور مقام قضایی به تشریح جزئیات حادثه پرداخت و گفت: «او (مقتول) وقتی فرد غریبه‌ای را می‌دید جوگیر می‌شد و می‌خواست قدرت مردانگی خود را اثبات کند. او دو سال قبل هم مرا با چاقو مجروح کرده بود و مدام کتکم می‌زد اما با همه اینها او را دوست داشتم. همه می‌دانند که من تا چه اندازه به همسرم عشق می‌ورزیدم. اگر در این انبار ضایعات زندگی می‌کنم، اگر ماشینم را به خاطر رونق کار ضایعات‌فروشی همسرم فروختم، اگر در دادگاهها و کمپ‌ها دنبال او بودم، فقط به خاطر عشق و علاقه به زندگی‌ام بود».

او در پاسخ به سوال قاضی ویژه که قتل چگونه اتفاق افتاد، توضیح داد: «آن روز زن ناشناسی که من او را ندیده بودم ولی همسرم گاهی تلفنی با او صحبت می‌کرد، وارد انبار شد در حالی که کودکش نیز همراهش بود. من به حضور آن زن اعتراض کردم اما شوهرم به طرف من حمله کرد. من در حال شستن کاردی بودم که می‌خواستم با آن هندوانه‌ای را ببرم. در یک لحظه ما با هم درگیر شدیم و مقنعه‌ام جلوی چشمانم را گرفت.

من کارد را به صورت کلنگی گرفته بودم که او را هل دادم ولی وقتی مقنعه را از روی چشمانم کنار زدم دیدم او تلوتلو خوران روی موتورسیکلت افتاد، در حالی که خون از بدنش بیرون می زد، دستم را روی زخم گذاشتم و فریاد زدم به اورژانس زنگ بزنید».

این زن با بیان اینکه شوهرش را بلافاصله به بیمارستان منتقل کردند اما این کار ثمری نداشت و همسرش جان باخت، تاکید کرد: «من قصد کشتن او را نداشتم فقط می‌خواستم همسرم را بترسانم، چون می‌دانستم مرا داخل آغل سگ که داخل انبار ضایعات بود زندانی می‌کند».

این نکته قابل ذکر است که هر چند قاضی این پرونده اعلام کرده که مقتول، زن و فرزند دیگری نیز داشته و مدارک آن نیز به دادگاه ارائه شده است، اما به علت اینکه در ایران مرد مجاز است چهار زن بگیرد و این کار غیرقانونی نیست، داشتن همسر دیگر از دید دادگاه و قاضی ایران خیانت به شمار نمی‌آید.

در ادامه رسیدگی به این پرونده جنایی، قضات دادگاه کیفری یک استان خراسان رضوی، این زن را به قصاص نفس محکوم کردند اما رای صادر شده با اعتراض متهم رو به رو شد و پرونده برای رسیدگی دقیق‌تر به شعبه 47 دیوان عالی ارجاع شد.

با این حال قضات دیوان عالی نیز پس از مطالعه پرونده، رای صادره را مطابق با موازین قانونی و شرعی دانستند و رای به تایید قطعی آن دادند.

برخی مدافعان حقوق زنان می‌گویند در حالیکه اغلب کارشناسان حقوقی قوانین جزایی جمهوری اسلامی ایران در قبال زنان را از «خشن‌ترین قوانین جهان» دانسته‌اند؛ اجرای حکم اعدام این زن در مشهد مصداق جدیدی از این نوع قوانین جزایی را ارائه می دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید