مجله آمریکایی: اردوغان برای مقابله با مشکلات داخلی‌اش دست به ماجراجویی در خارج می‌زند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجله آمریکایی «Foreign Affairs» روز شنبه 1 اوت در مقاله‌ای نوشت، کشور ترکیه به دلیل سیاست نخبگان حاکم بر این کشور با مشکلات زیادی روبرو شده است. آنکارا علاوه بر مشکلاتی که با کشورهای همسایه خود مانند سوریه، لیبی ، قبرس و یونان دارد، از نظر اقتصادی نیز با سقوط ارزش لیره‌اش در برابر دلار آمریکا و کاهش ذخایر مالی به طرز چشمگیری با مشکلات مواجه شده است.

این مجله نوشت: «رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با همه این بحران‌ها در تلاش است تا با افزایش ماجراجویی‌ها و تشدید تنش در خارج از مرزهای کشورش حمایت بیشتری را در انتخابات آینده برای خود جلب کند و از وخامت اوضاع اقتصادی که در نتیجه سقوط ارزش لیره و افزایش قیمت‌ها بوجود آمده است، جلوگیری کند».

این مجله در گزارش خود افزود، اردوغان متوجه شده که پایگاه مردمی‌ او متلاشی شده است. اکنون او به دنبال انجام هر کاری برای بازسازی این پایگاه فرسوده و کسب آراء دیگران است، حتی اگر تعداد مخالفانش روز به روز افزایش یابند و اقدامات او با محکومیت گسترده بین‌المللی همراه باشد.

ائتلاف منطقه‌ای علیه ترکیه

به نوشته این مجله، ماجراجویی‌های اردوغان در دریای مدیترانه، لیبی، سوریه و مناطق دیگر به ایجاد ائتلاف منطقه‌ای علیه ترکیه منجر شده است. این ائتلاف این باور را تقویت کرد که ترکیه اکنون در برابر محیطی بدبین با رویکردی خصمانه نسبت به آنکارا در منطقه باید از خود دفاع کند.

به نوشته این مجله اظهارات تهاجمی و خصمانه رئیس جمهوری ترکیه، در تقویت موضع او در میان هوادارانش تاثیر داشته است اما به همان اندازه مخالفانش را بیشتر کرده است. مخالفان اردوغان او را متهم می‌کنند که تنها به دنبال کسب آراء انتخابات بوده است.

قرارداد موشک اس -400 با روسیه

این مجله در ادامه نوشت:«ناظران سیاسی هنوز قادر به درک اصرار اردوغان برای صرف 2.5 میلیارد دلار برای خرید موشک‌های S-400 روسی که هنوز در انبارهای ترکیه هستند، نیستند. به گفته آنها این موشک‌ها می‌توانند واشنگتن را به اعمال تحریم‌هایی علیه آنکارا سوق دهد. در حالی که واشینگتن هنوز این کار را نکرده است. ترکیه نمی‌تواند با این موشک‌ها در برابر هر گونه حمله‌ای از سوی روسیه از خود دفاع کند همانطور که در ادلب اتفاق افتاد هنگامی که جنگنده‌های روسی به یک ایستگاه بازرسی ترکیه حمله کرده و باعث کشته شدن 33 سرباز ترک شدند ترکیه نتوانست از این موشک‌ها برای دفاع از سربازانش استفاده کند».

مجله افزود: «اصرار اردوغان برای پیشبرد این توافق با روسیه بیشتر ناشی از تمایل او برای تبدیل آن به یک «پیروزی بزرگ» برای خود در مقابل دشمنانش است».

مجله در پایان گزارش خود این سئوال را مطرح کرده که : «اردوغان برای پیروزی در انتخابات آینده و کسب تعداد کافی از رأی دهندگان چقدر باید از چنین پیروزی‌هایی برخوردار باشد؟ اگر اردوغان با همه این ماجراجویی‌ها موفق نشد چه خواهد کرد؟.

این مجله در پایان با اشاره به اوضاع اقتصادی ترکیه نوشت قیمت کالاها در ترکیه روز به روز افزایش می‌یابد و پایگاه مردمی اردوغان بسیار ضعیف شده است او با بستن روزنامه‌ها و بازداشت و زندانی کردن روزنامه نگاران محبوبیت خود را از دست داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم