استعفای وزیر خارجه لبنان و تعیین مشاور رئیس جمهوری به جای او

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی از سرگیری اعتراضات در لبنان و ادامه بحران اقتصادی، ناصیف حتی وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه 3 اوت از سمت خود، استعفا داد.

ساعاتی پس از استعفای ناصیف حتی، میشل عون رئیس جمهوری این کشور شربل وهبه مشاور خود را به عنوان جایگزین ناصیف حتی تعیین کرد.

Advertisement

حتی یکی از شخصیت‌های سیاسی که از نظر گرایشات سیاسی به میشل عون نزدیک است.

میشل عون رئیس جمهوری لبنان و حسان دیاب نخست وزیر این کشور با استعفای ناصیف حتی موافقت نموده و بلافاصله شربل وهبه را به جای او تعیین کردند.

شربل وهبه متولد 15 ژوئیه 1953 از اهالی «العاقوره» لبنان و فارغ التحصیل در رشته حقوق و ریاضیات است.

وهبه پیشتر در وزارت خارجه لبنان کار کرده بود. او از سال 2017 تاکنون به عنوان مشاور میشل عون رئیس جمهوری لبنان مشغول به کار بود.
ناصیف حتی، که گفته می‌شود استعفای او در اعتراض به سنگ اندازی برخی شخصیت‌های سیاسی لبنان در مسیر اصلاحات صورت گرفته است، روز دوشنبه 3 اوت استعفای خود را به حسن دیاب، نخست وزیر این کشور، تسلیم کرد.

به گزارش اسوشیتد پرس او دربیانیه‌ای با توضیح علت استعفای خود اعلام کرد که دولت نتوانسته است بحران را مدیریت کرده و اصلاحات لازم را برای نجات کشور انجام دهد.

او در بیانیه خود افزود، به این نتیجه رسیده که نمی‌تواند «در این شرایط تاریخی» وظایف خود را انجام دهد. او دلایل استعفای خود را «نبود چشم‌‌انداز برای لبنان» و«نبود اراده مؤثر برای دستیابی به اصلاح ساختاری جامع» عنوان کرده است.

حتی در ادامه با هشدار به این که لبنان در حال تبدیل شدن به «یک کشور شکست خورده» است، خواستار بازنگری سیاست‌ها توسط سیاستمداران در راستای منافع ملی این كشور شد.

استعفای ناصیف حتی، در شرایطی صورت می گیرد که اعتراضات لبنانی‌ها علیه دولت ماه‌ها ادامه دارد . حدود 6 ماه است که معترضان لبنانی با حضور در خیابان‎های بیروت علیه بیکاری، فساد و مشکلات معیشتی از جمله کاهش قدرت خرید و کاهش ارزش پول ملی در مقابل دلار آمریکا، علیه آنچه که «ناکارآمدی طبقه سیاسی فاسد» می‌نامند شعار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم