آمریکا: یا تیک تاک را بفروشید یا تحریمش می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه بحران مرتبط با برنامه تیک تاک میان آمریکا و چین، استیون منوچین وزیر امور خزانه‌داری ایالات متحده روز یکشنبه دوم آگوست 2020 گفت که اگر این برنامه چینی فروخته نشود، آمریکا به دلیل نگرانی‌های مرتبط با امنیت ملی آن را تحریم خواهد کرد.

استیون منوچین گفت که تیک تاک نمی‌تواند به شکل فعلی ادامه یابد. دونالد ترامپ هم تهدید کرد این برنامه به اشتراک‌گذاری ویدئو را تحریم می‌کند.

وزیر امور خزانه‌داری آمریکا گفت «کمیته سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایالات متحده» که او سرپرستی‌اش را بر عهده دارد، به موضوع تیک‌تاک رسیدگی خواهد کرد.

این برنامه به اشتراک گذاشتن ویدئوهای کوتاه به شدت در میان آمریکاییان و به ویژه نسل جوان محبوب شده و 80 میلیون کاربر فعال در آمریکا و بیش از یک میلیارد مشترک در جهان دارد.

مقامات آمریکایی می‌گویند این برنامه یک ابزار جاسوسی است که اطلاعات شهروندان آمریکایی را در اختیار چین قرار می‌دهد. مدیران تیک تاک این اتهام را رد می‌کنند.

استیون منوچین به شبکه ای‌بی‌سی آمریکا گفت: «روشن به شما می‌گویم که همه کمیته [سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایالات متحده] توافق نظر دارد تیک تاک نمی‌تواند به شکل فعلی ادامه یابد. این خطر وجود دارد که داده‌های یکصد میلیون شهروند آمریکایی به طرف‌های خارجی ارسال شود.»

او همچنین گفت که با سران کنگره و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان و چاک شامر رهبران دموکرات‌ها در سنای آمریکا درباره اقداماتی که می‌توان علیه تیک تاک انجام داد، گفتگو کرده است.

منوچین گفت: «ما توافق نظر داریم که باید تغییری صورت گیرد. یا اینکه این برنامه به صورت اجباری به فروش برود یا اینکه در آمریکا تحریم شود. همه توافق نظر داریم که نمی‌توان به شکل فعلی ادامه داد.»

روزنامه واشنگتن پست هم روز یکشنبه خبر دادکه مذاکرات مایکروسافت برای خرید تیک تاک از شرکت چینی «بایت دانس» متوقف شد.

وانیسا باباس، مدیر تیک تاک در آمریکا گفت که شرکتش می‌کوشد در سایه نگرانی‌های آمریکا درباره امنیت اطلاعات، «امن‌ترین اپلیکیشن» را در اختیار کاربران قرار دهد.

او در پیامی که از طریق برنامه تیک تاک به همه کاربران ارسال شد، نوشت: «ما نمی‌خواهمی جایی برویم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید