8.2 درصد از خانوارهای ایرانی طی یکسال گذشته گوشت قرمز مصرف نکرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که 8.2 درصد از خانوارهای ایرانی در یکسال گذشته گوشت قرمز مصرف نکرده‌اند و این مقدار در مقایسه با خرداد سال گذشته، 3.5 درصد افزایش داشته است.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) روز یکشنبه 2 اوت 2020 با انتشار نتایج این نظرسنجی عنوان کرد، 4.3 درصد خانوارهای ایرانی هر روز گوشت قرمز مصرف می‌کنند. 40.2 درصد گفته‌اند در هفته چند روز و 32.8 درصد در ماه چند روز گوشت قرمز مصرف می‌کنند. شایان ذکر است 14.4 درصد خانوارها در سال گذشته چندبار گوشت قرمز مصرف کرده‌اند و 8.2 درصد گفته‌اند در طول سال اصلاً گوشت قرمز مصرف نکرده اند. در مقایسه با خرداد 98 به میزان افرادی که گفته‌اند در خانواده‌شان اصلاً گوشت قرمز مصرف نمی‌کنند 3.5 درصد افزوده شده است.

درخصوص میزان مصرف گوشت مرغ در خانوارهای ایرانی طبق نتایج نظرسنجی می‌توان گفت: 4.4 درصد خانوارها هر روز، 62 درصد چند روز در هفته و 28.4 درصد چند روز در ماه گوشت مرغ مصرف می‌کنند. 3.7 درصد خانوارها طی سال گذشته چندبار گوشت مرغ مصرف کرده‌اند و 1.3 درصد گفته‌اند اصلاً گوشت مرغ مصرف نمی‌کنند. میزان مصرف گوشت مرغ در مقایسه با خرداد 98 حدود 12.6 درصد به صورت مصرف هر روز یا چندروز در هفته در سبد غذایی خانوارها کاهش داشته است.

گوشت ماهی یکی دیگر از منابع پروتئینی است که میزان مصرف آن در بین خانوارهای ایرانی مورد سوال قرار گرفته است. 0.6 درصد مصاحبه شوندگان گفته‌اند طی یک سال گذشته در خانواده‌شان هر روز ماهی مصرف شده است. 11.4 درصد چند روز در هفته، 30.2 درصد چند روز در ماه و 33 درصد چند روز در سال گذشته ماهی مصرف کرده‌اند. 24.6 درصد پاسخگویان گفته‌اند اصلاً در خانواده‌شان ماهی مصرف نمی‌کنند. میزان مصرف روزانه و چندروز در هفته گوشت ماهی نیز در مقایسه با سال گذشته 8.3 درصد کاهش داشته است.

گفتنی است مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در مرداد 1399نظرسنجی‌های مذکور را با جامعه آماری افراد بالای 18 سال ساکن در کل ایران (شهر و روستا) و اندازه نمونه 1575به شیوه مصاحبه تلفنی اجرا کرده است.

بر اساس گزارش «مرکز آمار ایران»، گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن، بیش‌ترین تورم ماهانه را با 11.98 درصد در تیر ماه 99 ثبت کرده‌است. این در حالی است که تورم ماهانه این گروه کالایی در خرداد ماه برابر با 4 درصد بود که حاکی از افزایش تقریباً 8 واحد درصدی تورم ماهانه این گروه کالایی است. همچنین قیمت این گروه کالایی نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشدی 11.69 درصد را نشان می‌دهد. نمودار زیر روند تورم ماهانه گوشت قرمز را نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید