حوثی‌ها 6 شهروند بهایی را از یمن اخراج کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پیکارجویان حوثی یمن روز یکشنبه 2 آگوست 2020، 6 شهروند بهایی را از این کشور اخراج کردند. این افراد پیش از این به اتهام ارتداد و جاسوسی سال‌ها در زندان بودند. حوثی‌ها یک هفته پیش هم یک خانواده یهودی را از یمن اخراج کرده بودند.

روزنامه الشرق الأوسط به نقل از منابع خود در صنعاء، پایتخت اشغال شده یمن، گزارش کرد که آزادی این شهروندان بهایی در نتیجه تلاش‌های سازمان ملل ممکن شد و حوثی‌ها از این بهائیان خواسته‌اند میان ماندن در زندان و یا ترک مناطق تحت سیطره آنها یکی را انتخاب کنند. دادگاه‌های حوثی چهار ماه پیش بهائیان زندانی را عفو کرد و در نتیجه آن رهبر بهائیان یمن که در ابتدا به اعدام محکوم شده بود، از مرگ نجات یافت. حکم اعدام رهبر بهائیان یمن از سوی دادگاه تجدیدنظر و دادگاه امنیت حوثی‌ها در صنعاء تایید شده بود.

منابع نزدیک به جامعه بهائیان یمن نام افراد اخراج شده را «حامد بن حيدرة وليد عياش، أكرم عياش، كيفان قادری، بديع الله سنائی و وائل العريقی» گزارش کردند. این افرا مستقیما از زندان به فرودگاه صنعاء منتقل شدند. دفتر مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن و دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر پس از مذاکرات طولانی با پیکارجویان حوثی، توانستند آزادی این شهروندان را ممکن کنند.

این افراد به درخواست حوثی‌ها ناچار شده‌اند، فرم‌هایی را امضاء کنند که در آن ذکر شده آنها به خواست خود از یمن خارج شده‌اند. آنها که باید میان ماندن در زندان و خروج از یمن یکی را انتخاب می‌کردند، به ناچار این فرم‌ها را امضاء کردند.

چندی پیش مهدی المشاط، رئیس کمیته عالی سیاسی حوثی‌ها با صدور دستوری، همه 20 زن و مرد بهایی زندانی در زندان‌های حوثی را عفو کرد.

منابع یمنی گزارش کردند این 6 شهروند بهائی یمنی که از رهبران بهائیان یمن هستند، با یک هواپیمای سازمان ملل به کشور دیگری منتقل شده‌اند، تا مقدمات انتقالشان به یک کشور اروپایی که آنها پناهندگی دهد، مهیا شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید