آمریکا در واکنش به دستگیری جمشید شارمهد: ایران به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت خارجه آمریکا به دستگیری جمشید شارمهد مسئول گروه تندر که در خارج از ایران بر علیه نظام جمهوری اسلامی فعالیت می‌کرد، واکنش نشان داد و از ایران خواست به قوانین و معیارهای بین المللی احترام بگذارد.

ایران روز گذشته اعلام کرد که جمشید شارمهد مسئول گروه تندر را دستگیر کرده است. این گروه برای براندازی نظام جمهوری اسلامی در خارج از این کشور تلاش می‌کرد. ایران ادعا کرد که طی «یک عملیات پیچیده» موفق به دستگیری این فرد شده است، وزارت خارجه آمریکا این اقدام را خلاف قوانین بین‌المللی دانست و به آن واکنش نشان داد.

Advertisement

بر اساس گزارش روسیا الیوم، یکشنبه 2 اوت 2020، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره گفت: «ایران به قوانین و معیارهای بین‌المللی احترام بگذارد».

او در ادامه افزود: «نظام ایران تجربه زیادی در بازداشت ایرانی‌ها و خارجی‌ها بنا به اتهامات اشتباه دارد. ایران را به شفافیت‌های بیشتر و احترام به قوانین بین‌المللی تشویق می‌کنیم».

ایران ادعا کرده که این فرد در چندین عملیات انفجار و خرابکاری در ایران نقش داشته است و تنها مدرکی که در این رابطه ارائه کرده اعترافاتی است که از این شخص دارد، در حالیکه این کشور متهم است که با اجبار، تهدید و ارعاب از مخالفان عمدتا سیاسی خود اعتراف‌گیری می‌کند و از سوی نهادهای حقوق بشری همواره مورد انتقاد قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم