کمیسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار آزادی فوری مدیر جمعیت امام علی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، روز پنجشنبه 30 ژوئیه با انتشار بیانیه‌ای در ژنو به بازداشت مدیران جمعیت خیریه امام علی و تعطیلی دفتر این موسسه مردم‌نهاد واکنش نشان داد.

کمیسرعالی حقوق بشر نسبت به فشار فزاینده‌ حکومت ایران علیه سازمان‌های مردم‌نهاد هشدار داد و خواستار آزادی فوری میمندی‌نژاد، مدیر جمعیت خیریه امام علی شد.

باچله این بازداشت‌ها را دخالت غیرقانونی در کار جامعه مدنی دانست.

خانم باچله اظهار داشت، جمعیت خیریه امام علی «در طول بیست سال گذشته برای اقشار آسیب‌پذیر در ایران و به ویژه کودکان در معرض آسیب، خدمات حمایتی اساسی فراهم آورده است. اگر مقامات به دخالت در نحوه مدیریت این سازمان و بازداشت کارکنان آن ادامه دهند، زندگی این کودکان در معرض خطر خواهد بود.»

به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل «تعطیل کردن اجباری یک سازمان مردم نهاد و یا ایجاد تغییر در ساختار آن، نوع شدیدی از محدود کردن حق آزادی تشکیلات و نمومه‌ی بارز دخالت غیرقانونی در فعالیت‌های جامعه‌ی مدنی به شمار می آید.»

شایان ذکر است که ماموران اطلاعات سپاه پاسداران روز یکشنبه اول تیر ماه 1399، شارمین میمندی‌نژاد موسس جمعیت خیریه امام علی و همکاران ایشان مرتضی کی‌منش و کتایون افرازه را بازداشت کردند. چند روز بعد افرازه و کی‌منش به قید وثیقه آزاد شدند اما میمندی‌نژاد همچنان در بازداشت به‌سر می‌برد. در همان روز نیروهای امنیتی دفتر اصلی جمعیت امداد دانشجویی امام علی در تهران را تعطیل و تمامی مدارک و دستگاه‌های موجود در دفتر را ضبط کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید