حزب‌الله عراق نخست‌وزیر این کشور را به تسهیل کشتن قاسم سلیمانی متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه اختلافات و درگیری‌ها میان مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر مستقل عراق با شبه‌نظامیان وابسته به ایران، حزب‌الله عراق او را متهم به تسهیل کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه ایران و ابومهدی المهندس جانشین رئیس شورای حشدالشعبی کرد.

ابوعلی العسکری یکی از مسئولان امنیتی حزب‌الله عراق، روز جمعه 31 ژوئیه 2020 مصطفی الکاظمی را به تسهیل کشتن قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس متهم و او را به انتقام تهدید کرد.

این اولین بار نیست که نخست‌وزیر عراق به انتقام تهدید می‌شود. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز سه‌شنبه 21 ژوئیه 2020 در دیدار با مصطفی الکاظمی تاکید کرد که کشورش کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس را فراموش نکرده و «و قطعاً ضربه متقابل را به آمریکایی‌ها خواهد زد.»

در راستای این تهدیدات فرودگاه نظامی بغداد شامگاه پنج‌شنبه 30 ژوئیه 2020 با دو فروند موشک کاتیوشا مورد هدف قرار گرفت. پیش از آن هم پایگاه التاجی بغداد که محل حضور نیروهای ارتش آمریکا در عراق است، شامگاه دوشنبه 27 ژوئیه 2020 مورد حمله موشکی قرار گرفت و 3 فروند موشک به آن اصابت کرد.

ابوعلی العسکری، یکی از مسئولان امنیتی گردان‌های حزب‌الله چند روز پیش از حمله به پایگاه التاجی در صفحه توئیترش نوشت که حزب‌الله آمادگی کامل برای ضربه زدن به منافع آمریکا در عراق را دارد.

قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس، نائب رئیس شورای حشد الشعبی عراق شامگاه سوم ژانویه 2020 در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد و در پی حمله پهپادی آمریکا کشته شد.

ایران در 8 ژانویه 2020 در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی به پایگاه عین الاسد عراق که نیروهای آمریکایی در آن حضور داشتند، حمله موشکی کرد. این حمله موشکی علیرغم اینکه از سوی رسانه‌های ایران «انتقام سخت» نامیده شده، هیچ حمله تلفاتی در پی نداشت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، او را تروریست شماره یک جهان خواند که شخصا دستور از میان برداشته شدنش را داده است. ترامپ گفت که سلیمانی باعث کشته شدن هزاران آمریکایی شده و باید سال‌ها پیش از میان برداشته می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید