معاون‌کل وزارت بهداشت: 72میلیون نفر از جمعیت ایران در مناطق هشدار کرونا به‌سر می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معاون‌کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران با بیان این که 26 استان یا قرمزند یا در حال هشدار و فقط پنج استان، زرد هستند، گفت 72 میلیون نفر از جمعیت ایران در استان‌هایی قرار دارند که در وضعیت هشدار به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری میزان، ایرج حریرچی روز پنج‌شنبه 30 ژوئیه 2020 با اشاره به افزایش آمار کرونا در ایران گفت: ما در کرونا سه معیار اصلی داریم، یکی میزان و تعداد ابتلا، یکی میزان بستری و یکی میزان مرگ است. تعداد مبتلا به تعداد تستی که هر کشور انجام می‌دهد، بستگی دارد. تعداد بستری هم به میزان تخت در دسترس کشور‌ها وابسته است، اما بهترین شاخص برای ارزیابی، تعداد مرگ است. در حال حاضر تعداد بستری روزانه به نزدیک 4000 تن رسیده است. همچنین میزان بستری ما، پنج نفر به ازای هر 100 هزار نفر است. تا جایی که روندمان صعودی است، موارد مرگ هم صعودی خواهد بود.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران افزود: در این مدت از ابتدای اسفند تاکنون، روزانه به طور متوسط 102 مرگ داشتیم. در عین حال موارد کرونایی که در آمار ثبت شده، فقط افرادی هستند که تست مثبت کرونا داشته‌اند.

وی با بیان این که مهم‌ترین موضوع سلامتی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دنیا، فعلا کرونا است، ادامه داد: 26 استان کشور یا قرمزند یا در حال هشدار هستند و فقط پنج استان، زرد هستند. 72 میلیون جمعیت کشور در استان‌هایی که وضعیت هشدار دارند، به سر می‌برند.

حریرچی درباره وضعیت استان تهران، گفت: متأسفانه شهر تهران مجددا قرمز شد. نگرانی و پیش‌بینی وزیر بهداشت درست از آب درآمد و تهران هم به شهر‌های قرمز پیوست. اکنون تهران منشاء آلودگی برای شهر‌های دیگر است، زیرا مقصد مسافرتی است و جمعیت روز با شب تهران حدود 800 هزار نفر الی یک میلیون نفر تفاوت دارد که این جمعیت به استان‌ها یا شهر‌های مجاور می‌روند که می‌تواند شیوع گسترده‌ای را ایجاد کند.

وی درباره وضعیت بستری در تهران، گفت: موارد بستری مجددا در تهران اوج گرفته است که خیلی خطرناک است. روز گذشته در استان تهران 710 بیمار مبتلا به کرونا را بستری کرده‌ایم که به اندازه ظرفیت بیمارستان «امام حسین تهران» است.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: در حال حاضر افراد 20 تا 29 ساله و حتی سنین کمتر هم بستری می‌شوند. هرچند میزان بستری در سنین بالا همچنان بیشتر است، اما میزان بستری سنین پایین هم نسبت به دوره چهار ماهه قبل دو برابر شده است. باید خیلی مراقب جوانان و کودکان باشیم.

حریرچی که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می‌کرد، گفت: در استان تهران 7.5 درصد مبتلایان به کرونا که در بیمارستان بستری می‌شوند، فوت می‌کنند. یعنی از هر 14 نفر، یک نفر فوت می‌کند. فوت در سنین بالای 90 سال، بسیار زیاد است و در سنین بین 60 تا 69 سال، 10 درصد است. متأسفانه در تهران حتی عدد مولد نسلی دو تا 2.5 را هم داشته‌ایم که توانستیم به زیر خط خطرناک برسیم و اکنون به 1.2 نزدیک شده‌ایم.
او در پایان ادامه داد: به مردم هشدار جدی می‌دهم. در کشوری با 84 میلیون نفر جمعیت، 130 هزار تخت بیمارستانی داریم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size