یک هواپیمای نظامی ترکیه حامل مزدوران خارجی در پایگاه الوطیه لیبی به زمین نشست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع العربیه شامگاه چهارشنبه 29 ژوئیه 2020 از فرود یک فروند هواپیمای نظامی ترکیه حامل مزدوران خارجی در پایگاه هوایی الوطیه در غرب لیبی خبر دادند.

بنا به اطلاعاتی که «العربیه» دریافت کرده یک فروند هواپیمای نظامی ترکیه نیز از پایگاه هوایی الوطیه به پرواز درآمده و در پایگاه هوایی در شهر مصراته که علاوه بر مزدوران‌ سوری و گروههای شبه‌نظامی الوفاق تحت کنترل نیروهای ترکیه است، فرود آمده است.

این منابع همچنین گزارش کردند که این هواپیمای نظامی ترکیه پیکارجویان و اسلحه را به مصراته منتقل می‌کرده تا از آنجا به جبهه سرت و الجفره اعزام شوند.

منابع العربیه پیشتر اعلام کرده بودند که سحرگاه چهارشنبه تیمی از دستگاه اطلاعاتی ترکیه در پرواز مستقیمی از ترکیه وارد پایگاه هوایی الوطیه شدند.

این منابع افزودند تیم اطلاعاتی ترکیه که اهداف سفر آن به لیبی مشخصا معلوم نیست برای چند ساعت در پایگاه هوایی الوطیه توقف کرده و سپس این پایگاه را به مقصد ترکیه ترک کرد.

شایان ذکر است که ترکیه و الوفاق پیش‌تر به کنترل درآوردن شهرهای سرت و الجفره را شرط اعلام آتش‌بس اعلام کردند، آتش‌بسی که میانجی‌گران بین‌المللی و سازمان ملل با هدف ازسرگیری مذاکرات میان طرف‌های درگیر در لیبی خواهان برقراری آن شده‌اند.

آنکارا و الوفاق اما به کنترل درآوردن شهر استراتژیک سرت که ارتش ملی لیبی حاضر به عقب‌نشینی از آن نیست را شرط برقراری آتش‌بس اعلام کردند.

این در حالی است که پارلمان لیبی دو هفته پیش به ارتش مصر برای دخالت نظامی در لیبی چراغ سبز نشان داده و تاکید کرد چنانچه قاهره خطری حتمی و قریب الوقوع که تهدید کننده امنیت دو کشور باشد را احساس کند اجازه دارد برای دفاع از امنیت دو کشور وارد عمل شود.

شایان ذکر است شهر ساحلی سرت زادگاه معمر القذافی رهبر فقید لیبی است و بعدها قبل از آزادسازی این شهر برای مدتی موقت به محل فعالیت گروه داعش تبدیل شده بود.

شهر سرت از موقعیت استراتژیکی میان شرق و غرب لیبی برخوردار است و در فاصله 300 کیلومتری از سواحل اروپایی و در میانه راه بین طرابلس پایتخت در غرب و بنغازی شهر اصلی اقلیم برقه در شرق لیبی واقع است.

ارتش ملی لیبی در ژانویه 2020 کنترل شهر سرت را به دست گرفت و تقریبا توانست بدون هیچ‌گونه درگیری وارد این شهر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید