.
.
.

متولد لیبی و سفیر پیشین بریتانیا در ترکیه مدیر دستگاه اطلاعاتی بریتانیا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریچارد مور مدیرکل امور سیاسی وزارت خارجه بریتانیا، متولد 1963 طرابلس (پایتخت لیبی) روز چهارشنبه 29 ژوئیه به سمت رئیس سرویس اطلاعات خارجی یا همان «MI6» منصوب شد و اکتبر آینده، جایگزین سر آلکس یانگر خواهد شد که از 6 سال پیش، ریاست «ام ای 6» را در دست داشت.

مور که متأهل بوده و دو فرزند دارد، در فاصله 2014 تا 2017 سفیر بریتانیا در ترکیه بود و به زبان ترکی مسلط است. او همچنین پست مدیریت در «ام آی 6» داشته و معاون مشاور امنیت ملی بریتانیا بود.

بر اساس اطلاعات نشر شده در اینترنت در مورد رزومه مور، وی دارای مدرک کارشناسی فلسفه و همچنین لیسانس اقتصاد و سیاست از دانشگاه آکسفورد است.

دومنیک راب وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه انتصاب وی در پست جدیدش آورده‌ است: ریچارد مور که به ورزش گلف عشق می‌ورزد، با کوله‌باری سنگین از تجربیات به سرویس اطلاعاتی باز می‌گردد و ریاست گروهی از مردان و زنان را بر عهده خواهد گرفت که مردم عادی، بسیار به ندرت از تلاش‌های نستوه آنها مطلع هستند ولی همین تلاش‌ها برای امنیت و آسایش بریتانیا، فوق‌العاده نقش کلیدی ایفا می‌کند.»

مور که در سال 1987 برای نخستین بار به سرویس اطلاعاتی بریتانیا پیوست نیز گفته‌است «بسیار خوشوقت و مفتخرم که از من خواسته شده به رهبری سرویس اطلاعاتی بازگردم. من بی صبرانه در انتظار همکاری دوشادوش با تیم «شجاع و فداکار» اس.ای. اس هستم.»

شایان ذکر است که «اس ای اس»، نام اختصاری سرویس اطلاعاتی مخفی بریتانیا یا همان اطلاعات خارجی است.