حجاج بیت‌الله الحرام برای اقامه عظیم‌ترین رکن حج وارد صحراى عرفات شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حجاج بیت‌الله الحرام امروز پنج‌شنبه در روز عرفه موافق با نهم ذی‌الحجه 1441 که مصادف با 30 ژوئیه 2020 است به سوی صحرای عرفات حرکت کرده تا در آنجا عظیم‌ترین رکن حج را به جای آورند.

حج‌گزاران امسال پس از گذراندن روز الترویه و سپری کردن شب گذشته در منا ضمن اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در مسیرهای منظمی با رعایت فاصله‌گذاریهای اجتماعی جهت حفظ ایمنی و سلامتی خود به همراه ناظران اجرای تدابیر پیشگیرانه به منظور جلوگیری از انتشار ویروس جدید کرونا، برای به جای آوردن مهم‌ترین رکن حج به سوی صحرای عرفات حرکت کردند.

روز عرفه نهمین روز ماه ذیحجه، دوازدهمین ماه از تقویم هجری قمری، است و یکی از مراسم مهم مناسک حج است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی سرهنگ دوم طلال الشلهوب سخنگوی وزارت کشور این پادشاهی ضمن تاکید ایجاد کمربندی امنیتی برای مقابله با اقدامات خلاف قانون، از تکمیل آمادگی‌ها برای استقبال از حجاج در صحرای عرفات و به جای آوردن اعمال حج خبر داد.

الشلهوب تاکید کرد که عملیات انتقال حجاج به مشاعر مقدسه با استفاده از اتوبوس‌ها و بر اساس برنامه خاصی انجام می‌شود که طی آن همه اقدامات و تدابیر پیشگیرانه بهداشتی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا به دقت رعایت می‌شود.

از سویی وزارت بهداشت سعودی اعلام کرد که آمادگی‌هایش را برای فراهم کردن خدمات پزشکی برای حج‌گزاران امسال در صحرای عرفات تکمیل کرده است.

محمد عبدالعال سخنگوی وزارت بهداشت سعودی شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که 6 بیمارستان در مشاعر مقدسه و51 کلینیک آماده و اضافه بر آن 200 خودرو آمبولانس و 62 تیم میدانی برای خدمات‌رسانی بهداشتی و درمانی به حج‌گزاران امسال مستقر شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت سعودی در کنفرانسی خبری درباره موسم حج امسال 1441هـ ضمن بیان این‌که به مورد اجرا گذاشتن فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و رعایت فاصله‌ ایمن و پوشش دهان و بینی از مهمترین وسایل محافظتی است، گفت که برای هر گروه حجاج یک مامور بهداشتی گمارده شده تا ضمن همراهی با گروههای حجاج از سلامتی آنها مطمئن شوند.

او همچنین با تاکید این‌که « تاکنون هیچ‌گونه موارد ابتلا به ویروس کرونا در میان حجاج گزارش نشده است» افزود که «ارزیابی‌های بهداشتی لازم را برای تحقق ورود سالم و ایمن حجاج به انجام رساندیم».

این در حالی است که علاوه بر پرستاری و مراقبت‌های تخصصی در واحد‌های ICU و آمادگی برای مقابله با موج آفتاب‌زدگی و گرما‌زدگی و همچنین دستگاههای احیای قلبی ریوی و مراکز ICU، مراکز بهداشتی و درمانی شامل کلینیک‌های عمومی دارای پزشکان خانواده و پزشکان متخصص داخلی در صحرای عرفات تدارک دیده و مجهز شده است.

علاوه بر آن در صحرای عرفات بیمارستانی سیار و کلینیک‌های سیار در مشعر مزدلفه و همچنین در طول روز عرفه برای خدمات‌رسانی به مهمانان خانه خدا و تا خروجشان از دو مشعر عرفات و مزدلفه مستقر شده است.

وزارت بهداشت سعودی در این راستا همچنین اردوگاهی کامل را در عرفات برای جدا کردن و قرنطینه افراد مظنون به ابتلا به ویروس جدید کرونا و به مورد اجرا گذاشتن همه اقدامات جلوگیری و تدابیر پیشگیرانه قابل پیگیری، احداث کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید