تمدید آتش‌بس محور گفت‌وگوی رئیس‌جمهوری افغانستان با نماینده ویژه آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان و زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح شامگاه چهارشنبه 29 ژوئیه در کابل در مورد تمدید آتش‌بس و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی گفت‌وگو کردند.

ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، زلمی خلیلزاد در این دیدار در مورد گفت‌وگوهای اخیرش با نمایندگان طالبان در دوحه قطر به محمد اشرف غنی معلومات داد.

در این اعلامیه ذکر شده: «در این دیدار در خصوص کار روی تمدید آتش‌بس و یا کاهش خشونت، آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان و تبادله زندانیان، بحث و تبادل نظر صورت گرفت».

از سوی دیگر، گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای سه شبانه روز عید قربان را آتش‌بس اعلام کرد و از جنگجویان‌اش خواست هیچ حملاتی را علیه دولت افغانستان انجام ندهند.

در همین حال، صدیق صدیقی سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان در توییتی با استقبال از اعلام آتش‌بس طالبان در سه روز عید نوشت: «اعلام آتش‌بس، یک گام مهم است، اما مردم افغانستان خواهان آتش‌بس دوامدار و آغاز مذاکرات مستقیم صلح، میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان است».

هم‌چنان، آمریکا، سازمان ملل متحد، ناتو و اتحادیه اروپا چهارشنبه 29 ژوئیه از اعلام آتش‌بس میان دولت افغانستان و گروه طالبان استقبال کردند.

گفتنی است که در گذشته نیز آتش‌بس کوتاه مدت میان دولت افغانستان و طالبان در مناسبت‌های عید اعلام شده بود، اما تلاش‌ها جریان دارد تا مذاکرات بین‌الافغانی شروع شود و این آتش‌بس دوامدار گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید