ایران به قاتل سوری‌‌ها ملقب به «قصاب بانیاس» نشان افتخار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یکی از رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران ایران روز چهارشنبه 29 ژوئیه طی گزارشی تصاویری از مراسم اعطای نشان افتخار به علی کیالی یکی از متهمان در پرونده قتل عام کودکان و زنان و مردان سوری در منطقه «بانیاس» در استان طرطوس در سال 2013 که به همین دلیل سوری‌ها لقب «قصاب بانیاس» به او دادند را منتشر کرد. در گزارش این رسانه نزدیک به سپاه، علی کیالی طی مراسمی نشان افتخار و لوح تقدیر تحت عنوان «شیخ سوریه» از جمهوری اسلامی دریافت می‌کند.

کانال اینترنتی «ایران امروز» (ایران الیوم) وابسته به سپاه پاسداران ایران که به زبان عربی اخبار خود را منتشر می‌کند، طی گزارشی مفصل مراسم اعطای نشان افتخار از سوی برخی از مسئولان سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق به یکی ار معروف‌ترین قاتلان مردم سوریه و مسئول پاکسازی فرقه‌ای در بسیاری از مناطق این کشور را منتشر کرد.

قصاب بانیاس و زهیر اتلبغدادی و یکی از مسئولان سفارت ایران
قصاب بانیاس و زهیر اتلبغدادی و یکی از مسئولان سفارت ایران

مدیر کانال اینترنتی «ایران الیوم » شخصی به نام محمد زهیر البغدادی که گفته می‌شود یکی از مزدوران عراقی وابسته به سپاه قدس است. البغدادی همچنین از افراد بسیار نزدیک به سفارت ایران در دمشق به شمار می‌رود . او در مداحی از علی خامنه‌ای رهبر ایران شهرت دارد. بارها در مقاله‌های خود خامنه‌ای را رهبر بزرگ «پروژه هسته‌ای» نامیده است .البغدادی کتابی در همین زمینه چاپ کرده است.

تصویری که رسانه وابسته به سپاه بر صفحه اصلی خود دارد
تصویری که رسانه وابسته به سپاه بر صفحه اصلی خود دارد

مراسم اعطای نشان افتخار به قاتل سوری‌ها با حضور یکی از مسئولان سفارت ایران و محمد زهیر البغدادی برگزار شد. در این مراسم قصاب بانیاس به عنوان «مرد اول مقاومت سوریه» معرفی شد. طبق منابع سوری‌ها علی کیالی فردی مذهبی نیست و اصالت عرب هم ندارد با این حال جمهوری اسلامی در مدال افتخاری که به او اعطا کرد، لقب «شیخ» به او داد. در فرهنگ مردم سوریه و تقریبا اغلب عرب‌ها شیخ باید بزرگ قبیله یا روحانی باشد اما علی کیالی فاقد هر دوی این ویژ‌گی است با این حال او توسط ایران لقب شیخ گرفته است.

زهیر البغدادی مدیر رسانه وابسته به سپاه

رسانه وابسته به سپاه در گزارش خود در باره «قصاب بانیاس» یا شیخ کیالی نوشت که او از حضور ایران در سوریه همواره تقدیر کرده است.

معراج اورال «قصاب بانیاس» یا شیخ علی کیالی کیست؟

«قصاب بانیاس» یا علی کیالی اصالتا عرب نیست گفته می‌شود او از فرقه علویان ساکن کوهای ترکیه است که نام اصلی او »معراج اورال» است. «قصاب بانیاس» در دهه 1980 وارد سوریه شد و تابعیت این کشور را به دست آورد. او از اولین بنیانگذاران شبه نظامیان در سوریه به حساب می‌آید. کیالی یا شیخ کیالی جدید، پس از آغاز انقلاب سوریه در سال 2011 در قتل هزاران نفر در سوریه دست داشته او به قتل‌عام و پاکسازی فرقه‌ای برخی مناطق سوریه متهم است و اسم او در نهادهای بین‌المللی در فهرست جنایتکارانی که در سوریه دست به جنایات ضدبشری زده‌اند، گنجانده شده است.

معراج اورال، یا «قصاب بانیاس»، از سوی دادگستری ترکیه به قتل صد‌ها کودک و زن سوری در سال 2013 حتی در داخل خاک ترکیه متهم و محکوم شده است. دادگستری ترکیه حکم بازداشت او را صادر کرده است. او در همان سال لقب «قصاب بانیاس» را به دلیل مسئولیتش در انجام قتل عام در دو منطقه «بانیاس» و«البیضاء» در حومه استان طرطوس سوریه واقع در نزدیکی ساحل دریای مدیترانه، به خود گرفت.

قصاب بانیاس از آغاز انقلاب مردم سوریه تاکنون از 4 حمله انتقام‌جویانه مخالفان سوری جان سالم به در برده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید