ازسرگیری محاکمه دیپلمات ایرانی و همدستانش در بلژیک به اتهام مشارکت در عملیات تروریستی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جلسات محاکمه «اسدالله اسدی» دیپلمات ایرانی متهم به سازماندهی و مدیریت طرحی برای ایجاد انفجار در همایش اپوزسیون ایران در پاریس در ژوئیه 2018 در دادگاه «انتویرپ» بلژیک، پنج‌شنبه 30 ژوئیه 2020 از سر گرفته شد.

اسدی در این جلسه دادگاه حضور نداشت اما امیر سعدونی و نسیمه سعدونی (زوج ایرانی مقیم بلژیک) و همچنین مهرداد عارفانی (فرانسوی ایرانی‌تبار) به اتهام همدستی در دادن بمب به اسدی برای منفجر کردن آن در همایش سازمان مجاهدین خلق، به این جلسه احضار شده بودند.

جلسه این دادگاه بسیار کوتاه بود و در آن صرفاً به اعلام زمان ارائه دفاعیه از سوی وکلای مدافع و همچنین مشخص کردن زمان برپایی جلسه بعدی اکتفا گردید که طی آن اسدی در 27 اومبر 2020 حضور خواهد داشت.

از سوی دیگر دبیرخانه «شورای ملی مقاومت ایران» شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق طی بیانیه‌ای تأکید کرد که کمیته مرکب از 3 قاضی دادگاه، پرونده این سه متهم بازداشت شده را به شعبه ویژه مبارزه با تروریسم در شهر انتورپ بلژیک ارجاع داده‌ است.

در ادامه این بیانیه آمده‌است: «این امر در حکم پایان مراحل اولیه دادگاه اسدی و همدستانش است که رژیم ایران از هیچ تلاشی برای جلوگیری از آن فروگذاری نکرده ‌است.»

در بخشی از این بیانیه آمده‌است: «در 15 ژوئیه جاری، جلسه نخست دادگاه، اتهام دادستان فدرال علیه دو فرد بازداشت شده را تأیید کرد و با درخواست محاکمه اسدی و همدستانش به خاطر دو مورد اتهام «تلاش برای اقدام تروریستی به انگیزه قتل» و «مشارکت در گروهی تروریستی»، موافقت نمود.

به گفته «شورای ملی مقاومت ایران» این نخستین باری است که یک دیپلمات در اروپا به اتهام دست داشتن مستقیم در تروریسم، محاکمه می‌شود.

در ادامه همین بیانیه تأکید شده که رژیم روحانیون در ایران از انتقال دسته جمعی اعضای «سازمان مجاهدین خلق» ازعراق به آلبانی بشدت ناخشنود است و به همین علت کوشید تا مریم رجوی رهبر شورای مقاومت ملی و برخی از برجسته‌ترین مسئولان آمریکایی و اروپایی شرکت کننده در گردهمایی فلیپنت در پاریس در ژوئیه 2018 را به قتل برساند.

اسدی به اتهام تحویل دادن بمب به امیر سعدونی (38 ساله) و همسر وی نسیمه نومنی (33 ساله) دو عامل این عملیات نافرجام محاکمه می‌شود که به تحویل گرفتن بمب از اسدی در لوگزامبورگ، یک روز پیش از اجرای عملیات اعتراف کرده‌اند.

مسئولان ذیربط آلمان، اسدی را در مسیر بازگشت از لوگزامبورگ دستگیر کرده، او و دو مأمور ایرانی دیگر را در فرانسه به مسئولان بلژیکی تحویل دادند.

علی ماجدی سفیر پیشین ایران در آلمان درمصاحبه با خبرگزاری ایسنا در ژانویه گذشته گفته بود که مدارک و شواهد اروپایی‌ها علیه اسدی، قاطع است و امکان خدشه‌دار کردن و زیر سئوال بردن آن‌ها وجود ندارد.

وزارت خارجه آمریکا دست‌داشتن رژیم ایران از زمان به قدرت رسیدن در بیش از 360 عملیات تروریستی مشتمل بر ترور، انفجار و حمله در بیش از 40 کشور جهان را برجسته کرده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید