آمریکا: برداشتن تحریم تسلیحاتی ایران یعنی افزایش اقدامات ویرانگر تهران در منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا بار دیگر تاکید کرد که در صورت برداشته شدن تحریم تسلیحاتی از ایران، اقدامات مخرب و ویرانگر رژیم تهران در منطقه افزایش خواهد یافت.

کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل، بار دیگر با ابراز نگرانی شدید از احتمال برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران طی چند ماه آینده، تأکید کرد که اگر تحریم تسلیحاتی ایران برداشته شود، اقدامات مخرب و ویرانگرانه رژیم تهران در منطقه افزایش خواهد یافت.

کلی شامگاه سه‌شنبه با انتشار عکس خود هنگام سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد در حساب کاربریش در توییتر، نوشت:«یک ماه پیش نیروهای ایالات متحده آمریکا و متحدین آن یک کشتی حامل اسلحه ایرانی را که به حوثی‌ها ارسال شده بود را در آب‌های یمن کشف کردند».

کلی تاکید کرد که تلاش‌های ایران برای تسلیح حوثی‌ها تنها به طولانی‌تر شدن درگیری و جنگ در منطقه منجر می‌شود.

برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی ایران «دیوانگی» است

او با تأکید بر اینکه ایالات متحده از احتمال برداشته شدن تحریم تسلیحاتی که به ایران در ماههای آینده تحمیل شده است ، بسیار نگران است ، اظهار داشت: «ایران هم‌اکنون با اینکه تحت محاصره شدید است به ایجاد درگیری و تنش ادامه می‌دهد «دیوانگی‌» است که باور داشته باشید که با برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی اقدامات مخرب رژیم تهران افزایش نمی یابد».

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه 9 ژوئیه در جریان یک کنفرانس خبری از توقیف یک شناورِ حامل سلاح‌هایی با منشا ایران برای شبه نظامیان جنبش‌ انصارالله یمن خبر داد.

وزیر خارجه آمریکا که کشورش پیشنهاد قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده، ضمن تاکید بر ضرورت تصویب قطعنامه پیشنهادی واشنگتن در شورای امنیت گفت که ایالات متحده به همراه متحدان خود یک کشتی حامل سلاح‌های ایرانی را که برای حوثی‌های یمن حمل می‌شد، توقیف کرده است.

پمپئو در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: «شورای امنیت باید تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند تا از درگیری و منازعات بیشتر در منطقه جلوگیری شود.» وی افزود: «هیچ فردی نمی‌تواند باور کند که ایران سلاح‌های دریافتی را برای اهداف صلح‌آمیز به کار خواهد گرفت.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین ضمن اشاره به موارد مشابه گزارش شده توسط واشنگتن در خصوص توقیف محموله‌های تسلیحاتی ایران برای شبه‌نظامیان حوثی‌ که به گفته وی پیش‌تر در نوامبر2019 و فوریه سال جاری جزئیات آن مطرح شده بود، اعلام کرد: «نیروهای آمریکایی و شرکا روز بیست و هشتم ژوئن از ورود یک کشتی حامل سلاح‌های ایرانی برای حوثی‌ها به سواحل یمن جلوگیری کردند.»

وزیر خارجه آمریکا فاش کرد که این محموله شامل 200 آرپیجی، بیش از 1700 کلاشینکف، 21 موشک زمین به هوا ، چندین موشک ضد تانک و سایر سلاح و موشک دیگر شده است.

تحریم تسلیحاتی علیه ایران از 13 سال پیش آغاز شد، اما طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت در رابطه با توافق هسته‌ای ایران و غرب، اگر تهران به مفاد توافق هسته‌ای پایبند بماند، این تحریم ها قرار است در 17 اکتبر امسال به پایان برسد، اما ایالات متحده آمریکا با توجه به نقض‌های مداوم ایران خواستار تمدید دائمی تحریم تسلیحاتی ایران است.

از سوی دیگر چین و روسیه که از فروشندگان اصلی اسلحه به ایران هستند، خواهان برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی از ایران هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید